Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vyzerá frustrovane. Podľa štúdie je najfotogenickejším vtákom Instagramu

Matúš Beňo

Najzaujímavejšie na Instagrame sú tie vtáky, ktoré majú niečo spoločné s ľuďmi.

Nahnevaný výraz je pre čeľaď Podargidae typický. Zdroj: iStockphoto.com

Nahnevaný výraz je pre čeľaď Podargidae typický. Zdroj: iStockphoto.com

Obrovské až vyjavené žlté oči, široký zahnutý zobák, nahnevaný výraz. Občas priam frustrované, akoby sa im nepáčilo, že sa na ne pozeráte. Tak sa na prvý pohľad dajú opísať vtáky z čeľade Podargidae. Hoci tieto sovy pripomínajúce operence nemajú žiadne výrazné sfarbenie, v novom výskume si prekvapivo vyslúžili titul „najinstagramovateľnejšieho” vtáka.

Nemeckí výskumníci v štúdii v časopise i-Perception hľadali črty, vďaka ktorým získavajú fotografie vtákov na obľúbenej sociálnej sieti označenia páči sa mi. Pritom aj samotní vedci boli z výsledku prekvapení.

Dôležitá výnimočná črta

Je veľmi ťažké povedať, čo presne spôsobí, že jedna fotka na sociálnej sieti bude obľúbenejšia než druhá. Pokojne sa môže stať, že síce si počkáte na vhodné svetlo, dobre nastavíte fotoaparát a kompozíciu, no záber vám neprinesie žiadne uznanie. Potom len tak cvaknete kdesi momentku a zrazu vám neustále zvonia upozornenia na telefóne.

Nemeckí výskumníci preto využili algoritmus zvaný Image Aesthetic Appeal (IAA, teda estetická príťažlivosť obrázka). Nestačí totiž len porovnať počet označení páči sa mi, pretože taký postup nezohľadňuje skutočnosť, že viaceré fotky nemusí vidieť mnoho ľudí. Algoritmus triedi obrázky podľa toho, koľkokrát sa ľuďom páčili za daný čas, pričom zoberie do úvahy aj veľkosť účtu a ako dlho boli „vonku”. Následne vypočíta očakávaný počet označení. Výsledné skóre obrázka je podiel toho, koľkokrát sa ľuďom páčil oproti očakávanému počtu. Takto prešli vedci takmer 24-tisíc fotiek z deviatich najväčších instagramových vtáčích účtov.

„Prekvapivým víťazom rebríčka sa stala čeľaď Podargidae, čo je tak trochu poetická spravodlivosť, pretože tieto nočné vtáky s veľmi zreteľnými výrazovými črtami raz nazvali najnešťastnejšie vyzerajúcimi na svete,“ píšu vedci v štúdii.

Výskumníci sa domnievajú, že za to môže určitá podobnosť s ľuďmi. Majú výrazné oči, ktoré sa nachádzajú navyše vedľa seba (väčšina vtákov ich má na bokoch hláv). Navyše na hlave majú načuchrané perie, ktoré v spojení s pohľadom spôsobuje, že sa nám zdajú neustále namosúrené. Celkovo platilo, že ľudia najviac reagovali na tie vtáky, ktoré mali určitú výnimočnú črtu.

Dva vtáky druhu Podargus strigoides. Podľa novej štúdie ľudia veľmi reagujú na fotky tých vtákov, ktoré sú niečím výstredné. Zdroj: iStockphoto.com

Dva vtáky z druhu Podargus strigoides. Podľa novej štúdie ľudia veľmi reagujú na fotky tých vtákov, ktoré sú niečím výstredné. Zdroj: iStockphoto.com

Čo priťahuje ľudí

Medzi ďalšie obľúbené operence podľa algoritmu patrili čeľade turakovité a dudkovité, ktoré majú na hlave výrazný chochol podobný korune a tiež majú výrazné kontrastné sfarbenie. Ľuďom sa páči aj čeľaď holubovité, ak sa vyznačuje výrazným farebným operením.

„Dá sa predpokladať, že zaujímavosť, odlišnosť a situačný kontext zohrávajú svoju úlohu v estetickej príťažlivosti vtáčích fotiek pre človeka,“ doplňujú výskumníci.

Naopak, na opačnom konci celkového záujmu sa ocitli morské vtáky z čeľadí slukovité a lastúrničiarovité, ktoré ľudia často odfotia pri kŕmení sa červami a lastúrami. Neobľúbenými boli tiež bociany a supy.

Výskumníci tiež zistili, že na záujem má vplyv aj sfarbenie, pričom výsledky sedeli so staršími zisteniami týkajúcich sa toho, ako ľudia uprednostňujú farby. Napríklad štúdia z roku 2010 v časopise PNAS hovorí, že ľudí priťahujú farby, ktoré sa im zdajú „dobré“ a odpudzujú ich zas také, ktoré sa im zdajú „zlé“. Rozdelenie závisí od toho, aká prospešná je pre človeka daná vec. Napríklad modrá farba sa spája s čistou oblohou a vodou, zatiaľ čo žltá môže naznačovať pokazené jedlo. Tieto zistenia sa odzrkadlili aj v štúdii o vtákoch, v ktorej ľudia výrazne uprednostňovali modré vtáky. Žlté vtáky boli najmenej obľúbené.

Vták druhu Podargus strigoides na strome. Zdroj: iStockphoto.com

Vták z druhu Podargus strigoides na strome. Zdroj: iStockphoto.com

Čo sú zač?

Nahnevaný výraz a obe oči vpredu nie sú jedinými črtami, ktorými sa vtáky z čeľade Podargidae vyznačujú. Sú taktiež veľmi dobrými rodičmi, pričom ako samička, tak aj samec sa podieľajú na stavbe hniezda, sedení na vajíčku a staraní sa o vyliahnuté mláďatá. Navyše tvoria páry celý život.

Nemajú žiadne výrazné sfarbenie, ale to je výhoda. Keď nehybne sedia na stromoch, veľmi dobre dokážu splynúť. Často zvyknú posedávať pri rozlomených vetvách a hlavu natiahnuť vpred pod uhlom, čím pripomínajú konár. Hoci výzorom pripomínajú sovy, nelovia pazúrmi, no zobákom. Ich korisťou je hlavne hmyz, ale aj menšie cicavce a plazy.

Zdroje: DOI: 10.1177/20416695211003585, DOI: 10.1073/pnas.0906172107, The Conversation

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky