Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Video: Zdravé ryby… nielen na vianočnom stole

VEDA NA DOSAH

V akom životnom prostredí žijú naše ryby a aké ryby by sme mali v súčasnosti konzumovať vzhľadom na ich zhoršujúce sa životné podmienky nielen v našich riekach? V prednáške sme sa bližšie pozreli na to, koľko rýb sa na Slovensku skonzumuje v porovnaní so svetom a kde všade na Vianoce nesmú chýbať.

Aké je životné prostredie týchto rýb? Kde a ako žijú? Aký je ich životný cyklus? Aký je ich celkový význam pre spoločnosť? Ako ohrozujeme nadmerným rybolovom rôzne druhy rýb? Konzumácii ktorých rýb by sme sa mali vyhýbať? V decembrovej kaviarni sme sa dozvedeli aj to, čo spôsobuje nadmerný rybolov, aké sú výhody a nevýhody umelého chovu a či budeme mať na vianočnom stole aj v budúcnosti zdravé slovenské ryby.

 

Kto je Ladislav Pekárik

Mgr. Ladislav Pekárik, PhD. pôsobí ako samostatný vedecký pracovník v Centre biológie rastlín a biodiverzity SAV a prednáša na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Zameriava sa najmä na výskum ekológie rýb, evolučnej ekológie rastlín a živočíchov i nepôvodných organizmov.

Čo je Veda v CENTRE

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky