Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Skončil sa ďalší ročník Letnej školy mladých vedcov

VEDA NA DOSAH

Do letného vzdelávania sa tentoraz zapojilo 36 žiakov. Získali poznatky a praktické zručnosti z oblasti biológie, fyziky i chémie.

Letnú školu mladých vedcov každoročne organizuje združenie All4science. Foto: Martin Bystriansky

Letnú školu mladých vedcov každoročne organizuje združenie All4science. Foto: Martin Bystriansky

V závere uplynulého týždňa sa skončil ďalší ročník úspešnej Letnej školy mladých vedcov 2023, ktorú každoročne organizuje združenie All4science. Tento rok sa do letného vzdelávania zapojilo 36 žiakov, ktorí si zábavnou formou rozšírili znalosti a získali praktické zručnosti z oblasti biológie, fyziky či chémie.

„Tento rok sme zvýšili vekovú kategóriu pre žiakov, ktorí sa môžu prihlásiť, na 12 až 17 rokov. A bolo to vidno. Žiaci boli viac sústredení a my vedci sme ich už vedeli lepšie nasmerovať. Mnohí sa hlásili na stáže, spolupráce pri rôznych školských prácach či ďalších projektoch,“ zhodnotila projekt jeho spoluorganizátorka Alena Opálková Šišková.

Mnohé z detí, ktoré sa na letnej škole zúčastnili, sú podľa nej veľmi nadané a nadšené pre vedu. „Ako každý rok, tak aj teraz dúfame, že sa k nám vrátia ako vyštudovaní vedci,“ dodala.

Niektorí letnú školu absolvovali už po druhý raz a účasť si pochvaľovali. „Máme účastníkov, ktorí s nami ďalej spolupracujú napríklad na prácach SOČ,“ podotýka Opálková Šišková.

Do tohtoročnej Letnej školy mladých vedcov sa po prvýkrát zapojili všetky ústavy Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i., a Centra biovied SAV, v. v. i. Svoje projekty žiaci realizovali aj v rámci Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i., Chemického ústavu SAV, v. v. i., Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i., Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i., Ústavu krajinnej ekológie, SAV, v. v. i., Ústavu polymérov SAV, v. v. i., a Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i.

Okrem práce v laboratóriách ústavov žiaci navštívili Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci, kde skúmali povrch Slnka, hľadali skameneliny v lokalite Sandberg a navštívili včelárstvo Dedinský v Devínskej Novej Vsi. Ani tento rok nechýbala populárna táborová opekačka obohatená o šifrovaciu hru.

S financovaním Letnej školy mladých vedcov pomáha Nadácia Kooperativa a predsedníctvo Slovenskej akadémie vied.

Zdroj: TS SAV
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky