Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová štúdia: Niektoré plemená psov sa od ľudí dokážu učiť skôr než iné

VEDA NA DOSAH

Odpozorovať od ľudí správne riešenie sa im darí najmä vtedy, keď čelia komplikovanej priestorovej úlohe.

Venčenie psa. Zdroj: iStockphoto.com

Niektoré psy sa učia pozorovaním ľudí viac než iné. Zdroj: iStockphoto.com

Všimli ste si niekedy, že niektoré plemená psov sa dokážu učiť od ľudí viac než iné?

Nedávna štúdia priekopníka v experimentoch zameraných na sociálne učenie psov Pétra Pongrácza a jeho partnerky Petry Dobos z Katedry etológie na Univerzite Loránda Eötvösa vrhla na túto tému zaujímavé svetlo.

Sociálne učenie je schopnosť učiť sa sledovaním akcie druhých. V priebehu posledných dvoch desaťročí psy už preukázali schopnosť učiť sa od iných psov. Dnes vedci prichádzajú so zistením, že učiť sa dokážu aj z pozorovania ľudí.

Vedci dokázali, že niektoré plemená psov môžu mať väčší sklon opakovať po ľuďoch, najmä pokiaľ čelia zložitej priestorovej úlohe, napríklad pri hľadaní obchádzky. Oproti iným sú tak vo výhode.

Svoje zistenia dvojica publikovala v odbornom časopise Animals.

Pracovali so psami v dvoch skupinách

Psy v štúdii rozdelili do dvoch skupín.

Prvou boli kooperujúce pracovné psy (pastierske psy, stavače a retrievery), ktoré úzko spolupracujú so svojimi pánmi.

Druhá skupina združovala nezávislé pracovné psy (teriéry, chrty, špice a psy strážiace hospodárske zvieratá), ktoré obvykle dokážu fungovať bez nepretržitého ľudského vedenia.

V rámci výskumu dvojica podrobila testu takmer sto psov. Mali obísť plot z drôteného pletiva v tvare V, aby sa dostali k odmene umiestnenej za ním. Každý pes mal tri pokusy.

Kontrolná skupina psov nedostala žiadnu pomoc, druhá skupina mohla sledovať Petru, ktorá prešla okolo plota a ukázala im správnu cestu k odmene.

Pri vyhodnocovaní nazbieraných dát vedci zistili, že nezávislé aj kooperujúce plemená psov mali v kontrolných podmienkach podobnú úspešnosť.

Zaujímavé však bolo, že pokiaľ psy dostali možnosť pozorovať človeka, ako sa pohybuje obchádzkou, kooperujúce plemená psov mali jasne navrch a na rozdiel od nezávislých psov si zlepšili čas riešenia úlohy.

Konkrétne plemeno psa, ktoré by bolo v sociálnom učení obzvlášť talentované, však vedci zatiaľ nešpecifikujú. Do rozdielov v sociálnom učení v rámci konkrétnych plemien sa plánujú ponoriť v nasledujúcich výskumoch.

Zdroj: earth.com
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky