Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pripomíname si Medzinárodný deň psov

VEDA NA DOSAH

Pes je nielen najlepší priateľ človeka, dokáže byť aj zdatný záchranár, detektív či zdravotník.

Pes vykukujúci z okna auta za jazdy. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Psy dokážu milovať bez podmienok a sú mimoriadne obetavé. Aj preto Medzinárodný deň psov, ktorý sa oslavuje 26. augusta od roku 2014, povzbudzuje ľudí k tomu, aby si ich vážili bez ohľadu na to, či majú rodokmeň alebo nie. Založila ho Colleen Paige, jedna z popredných amerických odborníčok na správanie zvierat, s cieľom zvýšiť povedomie o adopcii psov, ktoré sú momentálne v útulkoch.

Veď psy robia pre ľudí veľa. Dokážu byť sprievodcami nevidomých, nepočujúcich alebo zdravotne postihnutých. Vďaka mimoriadne vyvinutému čuchu ich využívajú policajti pri hľadaní nezvestných ľudí, dokonca aj v snehových lavínach či v sutinách po zemetrasení alebo inej živelnej pohrome.

Nezaplatiteľnými pomocníkmi sú i pri hľadaní drog či bômb, dokonca dokážu vyňuchať rakovinu alebo predvídať epileptický záchvat svojho majiteľa. Samozrejme, na tieto úlohy sa nehodia všetky psie plemená, navyše na ne musia byť špeciálne vycvičené.

Vedeli ste, že?

  • Podľa dostupných vedeckých poznatkov si ľudia pred 24 000 rokmi skrotili dve rôzne populácie vlka a postupným krížením vyšľachtili viaceré plemená psov. Podľa Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) dnes existuje 360 psích plemien.
  • Najúspešnejším lovcom na svete je plemeno afrického divokého psa (Lycaon pictus). Pri lovoch je úspešné v 50 až 70 percentách, a je preto dokonca zapísané v Guinessovej knihe rekordov.
  • Najstaršie plemeno psov je saluki. Prvý záznam o ňom pochádza z Egypta z roku 329 pred Kristom. V starovekom Egypte sa saluki chovali ako kráľovské domáce zvieratá. Avšak je možné, že toto plemeno je ešte staršie. Na juhu Iraku sa totiž nachádzajú rytiny psa, ktorý ho veľmi pripomína, a možno ich datovať až do obdobia 6000 až 7 000 rokov pred Kristom.
  • Psy majú tri viečka. Tretie viečko je membrána umiestnená vo vnútornom uhle oka (nazývanom vnútorný kantus).
  • Plemená psov šar-pej a čau-čau majú čierne jazyky.
  • Tridsať percent dalmatíncov je hluchých na jedno ucho.
  • Ak by sa v pretekoch na dlhé trate postavili proti sebe gepard a chrt, vyhral by chrt, ktorý dokáže bežať výnimočne rýchlo aj na dlhé vzdialenosti. Podľa druhu dosahuje rýchlosť 40 km/hodinu až 69 km/hodinu.
  • Nie je pravdou, že psy majú čierno-biele videnie. Nerozoznávajú síce rozdiel medzi farbami červeného a zeleného spektra, ale jasne vidia modrú, žltú aj zelenožltú. Nezabudnite na to, keď im budete kupovať hračku alebo deku do ich pelechu.
  • Majitelia psov často hovoria, že psy dokážu predstierať chorobu, keď si chcú získať ich pozornosť. Z rovnakého dôvodu sa dokážu usmievať. Napokon, psy sa od ľudí veľmi rýchlo učia.
  • Inštinkty šteniatka väčšinou hovoria, že najlepší spôsob, ako prežiť, je byť blízko človeka, zvyčajne majiteľa. Preto mnohých psov, keď ostanú sami doma, ovládne strach, že sú opustení navždy a už sa o nich nikto nebude starať.
Robot v dizajne psa doručuje balík. Zdroj: iStockphoto.com

Na ilustračnom obrázku je robotický pes, ktorý doručuje balík (nápis na ňom v slovenčine znamená doručiť). Zdroj: iStockphoto.com

Aktualita:

Nedávno sa objavili správy, že americká armáda súhlasila s vyslaním jedného zo svojich dvoch robotických psov Boston Dynamic na Ukrajinu, kde bude vykonávať odmínovacie operácie v okolí hlavného mesta Kyjev. Robotický pes by mal pomôcť americkej neziskovej organizácii HALO Trust odstraňovať nevybuchnutú muníciu a odťahovať ju. Neskôr by mala byť bezpečne explodovaná v oblastiach, kde neohrozí civilistov. Boston Dynamic správu nepotvrdil, avšak HALO Trust, ktorá s odmínovaním Kyjeva ešte len začala, hovorí, že o robotických psoch pre tento účel uvažuje. Do konca roka 2022 by chcela mať v tejto krajine 50 tímov pyrotechnikov a robotické psy by v nich mohli byť veľmi nápomocné.

Zdroje: colleenpaige.com, daysfortheyear.com, brightside.me, superzoo.sk, cybernews.com, foreignpolicy.com
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky