Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Brnianski vedci učia riasy zachytávať vo vode antikoncepciu

VEDA NA DOSAH

Voda ošetrená modifikovanými mikroriasami by mohla poslúžiť na zavlažovanie polí či napájanie zvierat.

Denisa Debnárová z Ústavu chémie a biochémie Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne. Zdroj: Mendelova univerzita v Brne

Denisa Debnárová z Ústavu chémie a biochémie Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne. Zdroj: Mendelova univerzita v Brne

Brnianski vedci učia riasy chytať vo vode hormonálnu antikoncepciu. Pomocou umelej inteligencie chcú naučiť mikroriasy, aby zachytávali látky z hormonálnej antikoncepcie a postupne i ďalšie znečistenia. Takto ošetrená voda by mohla slúžiť na zavlažovanie polí alebo napájanie zvierat.

Pojem umelá inteligencia môže evokovať mysliaci stroj, odborne sa však tento termín vysvetľuje inak. „Základom umelej inteligencie je, že dokáže sama rozpoznať problém a následne ho špecificky vyriešiť,“ približuje členka výskumného tímu z Ústavu chémie a biochémie Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne Denisa Debnárová.

Chcú na mikroriasy naviazať receptor

Vedci chcú na jednobunkové mikroriasy chlamydomonas reinhardtii naviazať receptor, ktorý by dokázal reagovať na vybrané látky vo vode. Ako prvé to majú byť škodliviny, ktoré sa môžu vyskytovať v odpadovej vode poľnohospodárskych podnikov a vo vode v blízkosti ľudských sídiel, napríklad aj z hormonálnej antikoncepcie.

„Začíname hormónmi, určite by sa ale mikroriasy dali modifikovať napríklad i pre toxické farbivá, antibiotiká a ďalšie látky. Keby sme riasu dali do obyčajnej vody, nič sa nestane. Len čo sa v nej však objaví zvolená látka, riasa sama problém vyhodnotí a začne ho riešiť tak, že na seba polutant cielene naviaže, čím značne zjednoduší technológiu čistenia vody,“ vysvetľuje Debnárová.

Po takomto ošetrení by sa voda mohla používať na zavlažovanie polí alebo pri dodržaní požadovanej kvality tiež na napájanie zvierat. „Čistenie odpadovej vody je technologicky náročné, každý ekonóm si rýchlo spočíta, že je výhodnejšie zavlažovať napríklad pitnou vodou. Lenže to nebude riešením navždy,“ poznamenala vedkyňa, ktorá by do budúcna chcela vytvoriť protokol pre všetky typy polutantov.

Projekt je zatiaľ na začiatku, členovia brnianskeho tímu sa budú výskumu venovať ešte niekoľko nasledujúcich rokov.

Zdroj: Agronomická fakulta Mendelovej univerzity v Brne

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky