Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Unikátny nadnárodný projekt upozorňuje na znečistenie Dunaja

VEDA NA DOSAH

Nemecký vysokoškolský profesor Andreas Fath prepláva dvetisícsedemsto kilometrov.

Profesor Andreas Fath sedí na lavičke a usmieva sa.

Profesor Andreas Fath. Zdroj: cleandanube

Štyri tony aj viac. To je množstvo plastu, ktoré Dunaj každý deň vyplaví do Čierneho mora, obvykle vo forme mikroplastov. Na znečistenie Dunaja upozorňuje iniciatíva cleandanube spolu s profesorom Andreasom Fathom, ktorý sa rozhodol preplávať rieku až k jej delte.

Dunaj je druhý najdlhší európsky tok a je spojený so smutnou štatistikou. Už niekoľko rokov je v rieke viac plastov ako ikier a množstvo plastov v toku stále narastá. Andreas Fath, profesor chémie z nemeckej univerzity vo Furtwangene, chce však situáciu zmeniť.

Desať zemí, spoločný cieľ: Dunaj bez plastov

V rámci ekologického projektu cleandanube zapláva Andreas Fath dvetisícsedemsto kilometrov, a to z Nemecka až k delte rieky, kde sa Dunaj vlieva do Čierneho mora. Prepláva všetkých desať zemí, ktorými rieka preteká vrátane Slovenska, Rakúska a Maďarska.

Bude vo vode takmer každý deň po dobu 2 mesiacov a predpokladá, že si získa pozornosť médií na každom úseku rieky. Na znečistenie Dunaja bude Fath so svojím tímom upozorňovať na stanoviskách pozdĺž ich trasy. Záujemcov čakajú rôzne vzdelávacie aktivity, workshop a taktiež upratovacie, plavecké a vodácke aktivity i prednášky.

Na mnohých miestach Dunaja je plávanie nevhodné, pretože voda je znečistená do takej miery, že je pre naše zdravie nebezpečná.

Edukáciou verejnosti k čistejšiemu životnému prostrediu

Prostredníctvom ekologických aktivít chcú organizátori iniciatívy prispieť zásadným spôsobom k znižovaniu znečistenia vôd, tiež chcú eliminovať vznik plastových odpadov, rozšíriť povedomie o nebezpečenstve mikroplastov a posilniť ochranu životného prostredia.

Tím bude pravidelne analyzovať vzorky vody v prenosných laboratóriách a zverejňovať ich na stránkach projektu cleandanube.

Na webových stránkach www.cleandanube.org nájdete prehlaď jednotlivých etáp projektu a živé sledovanie.

Projekt cleandanube bolo možné zrealizovať vďaka podpore sponzorov. Troma hlavnými sponzormi sú Arburg, popredný svetový výrobca strojov na spracovanie plastov; Hansgrohe, medzinárodne uznávaný výrobca kúpeľní a kuchýň; a neziskové združenie Menschen brauchen Menschen, e. V., sponzorované Nemeckým finančným poradenstvom (Deutsche Vermögensberatung).

Zdroj: Tlačová správa cleandanube

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky