Prednáška / Trnava

VedoMost: Rozprávka o upírovi alebo nehaňme kliešťa

Grafika podujatia VedoMost: Rozprávka o upírovi alebo nehaňme kliešťa

VedoMost: Rozprávka o upírovi alebo nehaňme kliešťa. Zdroj: FB Vedomost


Toto podujatie už prebehlo.

Pozývame vás na prednášku VedoMost: Rozprávka o upírovi alebo nehaňme kliešťa, v ktorej vám doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., porozpráva o parazitických kliešťoch, ich epidemiologickom význame, ich interakciách s hostiteľmi a v neposlednom rade aj ochoreniach, ktoré spôsobujú. 

Kedy a kde sa podujatie uskutoční

Prednáška VedoMost: Rozprávka o upírovi alebo nehaňme kliešťa sa uskutoční 15. marca 2024 o 16:30 v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave, Rázusova 1.

O prednášajúcom

Doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., Parazitologický ústav slovenskej akadémie vied.

O prednáške

Kliešťa ako krvilačného parazita môžeme vnímať z pohľadu človeka, ktorý mu pre prenos nebezpečných chorôb a narušenie osobnej pohody nevie prísť ani na meno, ale aj zo strany kliešťa, ktorý „tvrdí“, že on je v lese doma a človek by sa mal tam správať ako hosť. Napriek tomu, že mu človek lezie priam do „postele“, sa k nemu správa ohľaduplne a nenapadne hocikoho. Nepichne hneď a bolestivo ako drzý komár. Najprv dlho chodí po tele, čím dáva šancu na ľahké odstránenie, a potom kožu najprv znecitlivie a bezbolestne sa zapichne. Aby rana nesvrbela, hneď podá aj antihistaminikum. Pôvodcu nebezpečnej lymskej boreliózy prenesie do tela až po 24 hodinách, čo je dostatočná doba na to, aby ho napadnutý nešťastník našiel a vybral. Prehliadka tela po návrate z lesa môže byť vo dvojici aj celkom zaujímavá a dokonca vyberanie kliešťa môže byť aj príjemným zážitkom, ak sa „trafí“ na intímne miesto. Či kliešť bude zákerným upírom alebo ohľaduplným gavalierom, záleží veľmi aj od nás.

Viac info

https://www.facebook.com/profile.php?id=100093822066482

https://www.vedomost.sk/