Prednáška /

Veda v CENTRE: Ako stres ovplyvňuje fungovanie mozgu? (2018-07)


Toto podujatie už prebehlo.

Ako stres vplyvňuje fungovanie mozgu?

Hosť: Zuzana Kasanova, PhD.
Dátum a čas: 12. júl 2018 o 17.00 hod
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.

 

Pozývame vás do Letného špeciálu vedeckej kaviarne, kde budeme diskutovať o tom, ako stres vplýva na fungovanie nášho mozgu a ako môže dlhodobý stres viesť k vážnym psychickým problémom.

 

Výskum v neurovedách a psychiatrii preukázal, že najčastejším spúšťačom vážnych psychických porúch, ako napríklad schizofrénia, je chronický psychosociálny stres. Ten môže byť spôsobený rôznymi faktormi, od prežitia traumy v detstve, cez šikanu, závažnejšie životné udalosti ako je napríklad strata práce, až po preťaženie každodennými okolnosťami. Dr. Kasanova v prednáške priblíži, ako prežívanie stresových situácií ovplyvňuje fungovanie mozgu. Dozviete sa, ako náš mozog reaguje na stres a ako to môže viesť k strate motivácie, ale aj k príznakom schizofrénie, ako sú paranoja a halucinácie. Ale tak, ako naše každodenné správanie, skúsenosti a okolnosti dokážu dôležité mozgové centrá, „rozladiť“, tak ich dokážu aj vrátiť do rovnováhy. Ako a akým spôsobom, a ktoré aspekty nášho správania a prostredia nášmu mozgu a duševnému zdraviu neprospievajú, ako ich naopak môžeme ovplyvniť a zlepšiť, sa dozviete v letnom špeciále vedeckej kaviarne.

 
O prednášajúcom:

Našim hosťom bude úspešná mladá slovenská neurovedkyňa, molekulárna biologička, psychologička Zuzana Kasanova, PhD. z Centra pre kontextuálnu psychiatriu na Leuvenskej univerzite v Belgicku. Oblasťou jej vedeckého záujmu je výskum psychologických a neurálnych mechanizmov podieľajúcich sa na vzniku symptómov schizofrénie

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

 

Stránka podujatia s (video) archívom predchádzajúcich podujatí.