Prednáška / Košice

Košická vedecká kaviareň – O vede, ktorá zmenila kultúru

Banner podujatia: Košická vedecká kaviareň

Košická vedecká kaviareň. Zdroj: FB SAV


Toto podujatie už prebehlo.

Organizátori košických vedeckých kaviarní pozývajú na júnovú vedeckú kaviareň O vede, ktorá zmenila kultúru. Hovoriť sa bude najmä o tom, čo spája umenie a vedu. Hosťom podujatia, ktoré sa koná v košickej Tabačke – malej kinosále, bude doc. PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD., ktorý je okrem iného vedúcim Katedry výtvarných umení a intermédií na Technickej univerzite v Košiciach.

Umenie a veda sú dva fenomény, ktoré majú k sebe veľmi blízko a v mnohom sa prekrývajú (spomeňme si napríklad na Alberta Einsteina s husľami). Aj umenie, aj veda sú o kreativite, slobode myslenia, búraní hraníc či snahe vysvetliť neznáme. V histórii je veľa príkladov, ako veda ovplyvňovala umenie a naopak, ako bolo umenie inšpiráciou pre vedu. Boris Vaitovič vie o vzťahu umenia a vedy veľa, a to nielen akademicky, ale aj z vlastnej skúsenosti.

Kedy a kde sa podujatie uskutoční

Prednáška s názvom O vede, ktorá zmenila kultúru sa uskutoční v pondelok 28. júna 2023 o 18.00 hod. v Centre súčasného umenia a kultúry (Tabačka Kulturfabrik), Gorkého 2, Košice.

Prednášajúci

Boris Vaitovič je „kreatívny polyhistor“ – maliar, grafik, muzikant, učiteľ, tútor, podnikateľ, programátor, amatérsky fyzik, biológ, technik, organizátor, popularizátor, aktivista… Je známy doma, ale aj v zahraničí. Mnohí už určite videli jeho umelecké multimediálne inštalácie počas košických Bielych nocí alebo iných podujatí, a pritom možno ani netušili, kto je ich autorom. Vo svojich výskumoch kombinuje prepracovanú a často rafinovanú techniku s pôsobivým umeleckým prejavom a vždy s nejakým humanitným alebo ekologickým odkazom.

Viac info

https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=11274