Exkurzia / Vysoké Tatry

Deň otvorených dverí na astronomických observatóriách SAV vo Vysokých Tatrách

Leták podujatia: Deň otvorených dverí na astronomických observatóriách SAV vo Vysokých Tatrách

Deň otvorených dverí na astronomických observatóriách SAV vo Vysokých Tatrách. Zdroj: SAV


Toto podujatie už prebehlo.

AsÚ SAV, v. v. i., pozýva fanúšikov a fanúšičky astronómie na dni otvorených dverí, ktoré organizuje počas prázdnin v observatóriách na Skalnatom Plese a Lomnickom štíte. Nadšenci vesmíru budú mať príležitosť spoznať prácu astronómov, nahliadnuť do priestorov, v ktorých realizujú svoje merania a pozorovania a pozrieť si teleskopy a prístrojové vybavenie observatórií. Astronomický ústav SAV, v. v. i., v Tatranskej Lomnici (AsÚ SAV, v. v. i.) oslavuje 80. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti a tiež pri príležitosti 70. výročia Slovenskej akadémie vied otvára svoje vysokohorské observatóriá širokej verejnosti.

Kedy a kde sa DOD na na astronomických observatóriách SAV uskutoční

Jedinečná možnosť navštíviť tieto unikátne výskumné pracoviská bude 19. augusta 2023.

V observatóriu na Skalnatom Plese budú vstupy o každej celej a každej polhodine a to v čase od 10.00 do 16.00 hod. Na Lomnickom štíte budú pracovníci AsÚ SAV, v. v. i., vykonávať prehliadky priebežne počas doby premávania lanovej dráhy. Vstup do observatórií je voľný.

„Na Skalnatom plese návštevníkom ukážeme aj 1,3-metrový zrkadlový ďalekohľad, najväčší na Slovensku. Na Lomnickom štíte sa zoznámia s prístrojmi svetovej úrovne určenými na pozorovanie slnečnej koróny,“ približuje Ján Svoreň z AsÚ SAV, v. v. i.

Viac info

https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=11306