Prednáška / Senec

Columbia, cesta bez návratu

Štart vesmírnej lode. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com


Toto podujatie už prebehlo.

SOLAR Hvezdáreň Senec vás pozýva na druhú letnú astroprednášku na tému „Columbia, cesta bez návratu“. Prednáška je venovaná 20. výročiu tragédie raketoplánu Columbia v podaní Mgr. Jany Plauchovej, spisovateľky a odbornej pracovníčky Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiar nad Hronom.

Kedy a kde sa prednáška uskutoční

Prednáška sa uskutoční 12. júla 2023 o 19:00 v priestoroch ZŠ s VJM Alberta Molnára Szencziho v Senci.

Prednášajúca Jana Plauchová 

Mgr. Jana Plauchová – odborná pracovníčka Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiar nad Hronom. Jej náplňou práce je najmä popularizácia vedy a výučba základov astronómie, obsluha digitálneho planetária, vytváranie programov do planetária, pozorovanie, prednášanie. Je aj porotkyňou výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Spolu s kolegami získala ocenenie Cena diváka na Astrofilme 2016 za scenár populárno – náučného filmu.

Okrem toho je spisovateľkou, vyšli jej štyri vedecko – fantastické romány a je autorkou množstva vedecko fantastických príbehov. Záujem o sci-fi v nej prebudili detské sci-fi knižky a písať začala už na základnej škole. Svoje prvé ocenenie získala už v roku 2002, potom ešte nasledovalo niekoľko cien v priebehu rokov za literárnu tvorbu. V roku 2021 získala v literárnej súťaži sci-fi a fantasy Cena Karla Čapka víťazstvo v kategórií poviedka a tiež hlavú cenu súťaže.

Viac info

https://www.astro-novinky.eu/index.php/2023/06/27/spisovatelka-jana-plauchova-12-jula-v-senci/