Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Americkí výskumníci zachytávajú zo stredu Mliečnej cesty opakujúce sa signály

VEDA NA DOSAH

Môže ísť aj o pozdravy mimozemšťanov, polemizujú vo svojej štúdii.

Mladí Američania ako prví na svete komplexne skúmajú nízkofrekvenčné signály zo stredu našej galaxie. Zdroj: iStockphoto.com

Mladí Američania ako prví na svete komplexne skúmajú nízkofrekvenčné signály zo stredu našej Galaxie. Zdroj: iStockphoto.com

Mladí americkí vedci podľa portálu Space opakovane zachytávajú zo stredu Mliečnej cesty zvláštne signály. Teoreticky to môžu byť pozdravy od mimozemšťanov, tvrdia.

Výskumníci pod vedením študenta Akshaya Suresha z Cornell University v Spojených štátoch amerických predstavili softvér na detekciu opakujúcich sa frekvenčných vzorcov. Testovali ho na impulzoch produkovaných hviezdami, aby sa utvrdili, že takéto frekvencie dokážu zachytiť.

Doteraz podľa slov spoluautora štúdie Vishala Gajjara pritom venovali svoje úsilie najmä hľadaniu súvislých signálov. Ich štúdia má byť prvou na svete, ktorá skúma komplexne a do hĺbky nízkofrekvenčné signály zo stredu našej Galaxie.

Hviezdy podľa skupiny výskumníkov takéto impulzy vyžarujú prirodzene, pričom dokážu prekonávať veľké vzdialenosti.

Keďže Mliečna cesta pozostáva z množstva hviezd, potencionálne sa medzi nimi môžu nachádzať aj obývateľné exoplanéty. Ak by na nich žili inteligentné tvory, z jadra Mliečnej cesty by mohli vďaka výhodnej polohe uprostred galaxie vysielať signály na širokú škálu planét.

I keď zatiaľ mladí výskumníci neobjavili nič, čo by nasvedčovalo tomu, že v našej Galaxii prebýva aj iná než ľudská rasa, nový spôsob výskumu signálov im môže v budúcnosti poskytnúť zaujímavé dôkazy o pokročilých mimozemských formách života.

Zdroj: Space.com

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky