Súťaž / celé Slovensko

BARS 2023 – Mesačná expedícia do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v Japonsku

Časť plagátu: BARS 2023

BARS 2023. Zdroj: SAV


Toto podujatie už prebehlo.

Stredoškolákom, ktorí sa neboja dobrodružstva, je určená vedecká súťaž BARS 2023 (Mesačná expedícia do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v Japonsku). Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy, postúpia do finále na zámku v Smoleniciach, kde absolvujú sústredenie spojené so školením s vedcami a odborníkmi na prežitie. Víťazný tím sa dostane na mesačnú letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v krajine vychádzajúceho slnka, na Hokkajde. Projekt sa uskutočňuje aj v spolupráci s Harvardovou univerzitou v USA, Cambridgeskou univerzitou vo Veľkej Británii a Sorbonskou univerzitou vo Francúzsku.

Kto sa môže prihlásiť

Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou je v prvom kole vypracovať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy. „Úlohy do veľkej miery prichystali účastníci minulých ročníkov. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. V projekte BARS1 takto legálne vysadili 1,361 pôvodných neovocných stromov – celý nový les.

Termín

Vypracované práce treba odovzdať do 15. novembra 2023. Podmienky účasti, ako aj znenie úloh nájdete v letáku.

Čo môžem zažiť

  • Navštíviť možno najstaršie lesy na Zemi,
  • uvidieť posledné divoké Japonsko – prispejeme k ochrane najvzácnejších lesov mierneho pásma,
  • zblížiť sa s miestnymi študentmi,
  • uvidieť Japonsko a jeho kultúrne pamiatky,
  • okúpať sa v Japonskom mori,
  • prežiť mesiac v prírode,
  • zažiť dobrodružstvo
  • a naučiť sa terénnu vedu.

O podujatí

Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a pod záštitou J. E. veľvyslanca Makota Nakagawu na Slovensku a združením AMBA.

BARS 2023 nadväzuje na úspešný medzinárodný vedecký a ochranársky projekt SUMACO 2015, vďaka ktorému sa víťazi súťaže stali súčasťou vedeckej výpravy tímu Petra Vršanského do džungle v Ekvádore. O jeho aktivitách a objavoch vtedy na titulnej stránke informovala aj spravodajská televízia BBC. Projekty BARS1 a BARS2 sa úspešne uskutočnili v Indii (Himaláje 2022) a v Japonsku (Jakušima – najstaršie stromy sveta 2023), z čoho sa rovnako pripravuje správa a film pre BBC.

Viac info

Leták (.pdf, sav.sk)

https://www.minedu.sk/vyhlasili-bars-2023-vynimocnu-sutaz-pre-stredoskolakov-o-vedecku-expediciu-do-krajiny-vychadzajuceho-slnka/

https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=11347