Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vzdelávacia a informačná platforma Viki prichádza s novinkami

VEDA NA DOSAH

Ministerstvo školstva spúšťa onlineový vzdelávací program Fenomény sveta Peniaze. Ďalšou novinkou je digitálna knižnica KUBO EDU PLUS.

Pohľad na školáčku s batohom a aplikáciu digitálnej knižnice KUBO na obrazovke mobilu Zdroj: Kubomedia

Zdroj: MŠVVaŠ SR

Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR dlhodobo podporuje projekty zamerané na vzdelávania učiteľov a žiakov v rôznych oblastiach. Jedným z nich je aj aktuálne štartujúci online vzdelávací program Fenomény sveta Peniaze, ktorý je v súlade s hlavnými princípmi pripravovanej kurikulárnej reformy. Ďalšou novinkou je digitálna knižnica KUBO EDU PLUS, ktorá je sprístupnená do 31. augusta 2023 všetkým prihláseným učiteľom a žiakom na vzdelávacom portáli Viki.iedu.sk. Jej úlohou je napomôcť k rozvoju čitateľskej gramotnosti na školách.

KUBO EDU PLUS ponúka knihy pre všetky deti

Na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti detí neslúžia iba učebné texty, ale aj knihy spojené s bežným životom mimo školy. Rezort školstva sa preto rozhodol sprístupniť digitálnu knižnicu KUBO EDU PLUS. Klasické, ako aj slovenské ľudové rozprávky, svetové bestsellery, knižné novinky, encyklopédie, verše a hádanky pre najmenších aj pre školákov, komiksy, dobrodružná literatúra či knihy v anglickom a ukrajinskom jazyku – digitálna knižnica obsahuje stovky e-publikácií, ktoré je možné čítať všade, kde je prístup na internet, kedykoľvek. Taktiež je možné vyhľadávať rôzne tituly podľa záujmov a kľúčových slov. Knižnica je určená pre deti od 2 do 14 rokov.

Sprístupnením knižnice KUBO EDU PLUS prostredníctvom portálu Viki sa ministerstvo snaží zabezpečiť prístup ku kvalitnej literatúre pre všetky deti bez ďalších nákladov na strane rodiča. Vďaka nej sa zadarmo dostanú k širokej ponuke kníh aj deti, ktoré bežne prístup ku knihám nemajú.

Program Fenomény sveta Peniaze je pre učiteľov

Program Fenomény sveta Peniaze je určený pre učiteľov 2. stupňa základných škôl a 8-ročných gymnázií, ktorí vyučujú finančnú gramotnosť. Zapojiť sa môžu aj ostatní pedagógovia, ktorí sa o svet financií zaujímajú. Táto forma vzdelávania pomôže v rozvoji ich pedagogických kompetencií v oblasti didaktiky, plánovania a realizovania vyučovania.

Všetci zapojení učitelia získajú prístup na vzdelávacie videá Fenomény sveta Peniaze od BBC s interaktívnymi aktivitami do konca školského roka 2022/2023 pre celú svoju triedu a 100 učiteľov získa kompletný balík materiálov Fenomény sveta Peniaze s prístupom na 1 rok pre celú svoju triedu. Balík obsahuje kombináciu tlačených metodík, hry a komponentov do triedy, sprievodcov a prístup k digitálnemu obsahu.

Videá a interaktívne aktivity sú dostupné i na centrálnom úložisku digitálneho vzdelávacieho obsahu ministerstva školstva Viki (viki.iedu.sk). Prístup k nim budú mať automaticky všetci zapojení učitelia po prihlásení sa cez svoj RIAM účet.

Zdroj: TS MŠVVaŠ SR
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky