Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rektor ocenil zakladateľku startupu, fitnesku aj dobrovoľníčku

VEDA NA DOSAH

Na Univerzite Komenského rozdali ocenenia tridsiatim výnimočným študentom a tridsiatim mimoriadnym pedagógom.

Rektor UK v Bratislave ocenil 30 študentov (na fotke odovzdáva ocenenie jednej zo študentiek). Foto: Tomáš Madeja. Zdroj: UK v Bratislave

Rektor Univerzity Komenského ocenil tridsať výnimočných študentiek a študentov. Foto: Tomáš Madeja. Zdroj: UK Komenského

Tridsať študentov a tridsať pedagógov tradične ocenil rektor UK pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Slávnostné podujatie sa konalo v aule UK po dvojročnej pauze, keď sa pre pandémiu nemohlo uskutočniť. S udelením ocenenia sa spája aj štipendium či odmena.

Študenti môžu získať akademickú pochvalu rektora UK za príkladné plnenie študijných povinností, športový výkon, ktorým reprezentujú univerzitu, či za príkladný občiansky postoj. Z tridsiatich výnimočných študentov si ocenenie odniesol napríklad aj študent organickej chémie Samuel Andrejčák, ktorý participuje na podujatiach s chemickým zameraním pre základné a stredné školy ako Chemouk, Popchemol, Chemická olympiáda, Chemický náboj a iné.

Medzi ocenenými študentmi je tiež študent všeobecného lekárstva Tomáš Šišmiš, ktorý založil projekt Diabetes ako životný štýl a organizuje podujatie k Svetovému dňu diabetu. Pôsobil aj ako vedúci projektu Anti-tobacco a ako organizátor podujatia k Svetovému dňu bez tabaku a kampaní o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc a bronchiálnej astme.

Za úspešnú reprezentáciu univerzity získala ocenenie Michaela Pavuková, študentka učiteľstva výchovy k občianstvu a histórie. V celoslovenskom projekte Slovak University Startup Cup 2022 sa jej podarilo zvíťaziť v kategórii životné prostredie a zelené technológie ako líderka študentského startupu Nobill. Študentka liečebnej pedagogiky Iryna Vizna si odniesla ocenenie za dobrovoľnícku činnosť, keď využila znalosť ukrajinského jazyka a pomáhala ukrajinským deťom s vývinovými problémami, a podporila tak ukrajinské rodiny.

Ocenená bola aj absolútna seniorská majsterka sveta v kategórii fitness akrobatik Kristína Juricová, študentka trénerstva a učiteľstva telesnej výchovy, ako aj dlhoročná a úspešná reprezentantka Slovenska vo vodnom slalome Eliška Mintálová.

Za podporu vedeckých, umeleckých či odborných aktivít svojich študentov každoročne oceňuje rektor UK taktiež pedagógov. Medzi tridsiatimi učiteľmi sú tento rok i gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský, politológ Erik Láštic, pedagóg tanca Matej Chren, geológ Martin Bednarik či fyzik Zdenko Machala.

„Skúsenosti zo sveta nám ukazujú, že byť dobrým študentom už nestačí. Je to základ, na ktorom treba rozvíjať svoju výnimočnosť, zvedavosť, individualitu a kreativitu, lebo to je cesta k novým objavom a poznatkom. Som hrdý, že naši pedagógovia vytvárajú na univerzite inšpiratívne prostredie, v ktorom môžu všetci nadaní študenti profesionálne aj ľudsky rásť,“ povedal rektor UK Marek Števček.

Úplný zoznam ocenených študentov a pedagógov (PDF dokument)

Zdroj: TS Univerzity Komenského
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky