Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študentka vymyslela technológiu na čistenie riek pomocou bublín

Andrea Fedorovičová

Svoj vynález predstavila pred pár dňami na projektovej súťaži stredoškolákov Regeneron (ISEF) v Atlante.

Bubliny pod hladinou vody. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok Zdroj: iStockphoto.com

Pätnásťročná Dakota Perry z mestečka Mobile v Alabame predstavila pred pár dňami na prestížnej projektovej súťaži stredoškolákov Regeneron (ISEF) v Atlante v štáte Georgia vlastnú technológiu na čistenie riek pomocou bublín.

Druháčka na strednej škole sa inšpirovala prvou veľkou bublinovou bariérou v Amsterdame, ktorú nainštalovali vo Westerdocku v novembri 2019. Pred jej spustením sa uskutočnil pilotný test, ktorý preukázal, že sa použitím tejto technológie podarilo úspešne zachytiť na brehu kanála 86 percent plávajúcich plastových smetí.

Rovnako ako holandský systém, aj ten, ktorý vyvinula Dakota Perry, pracuje s clonou z bublín, pomocou ktorej sa odpad presúva z rieky na jej okraj. Dakota sa však zároveň rozhodla, že jej systém bude oproti tomu holandskému úplne zelený, má totiž fungovať výlučne na báze vodnej a solárnej energie.

Opona z bublín

Dakotin vynález funguje na jednoduchom princípe. Bubliny vytvoria vo vodnom toku diagonálnu oponu, ktorá zastaví plávajúce odpadky a presmeruje ich k brehu potoka či rieky. Tam pás poháňaný solárnou batériou nečistoty vyzbiera a prepraví do kontajnera. Dakota do systému zahrnula aj záložný zdroj energie, aby mohol systém pracovať za každého počasia.

Schéma bublinovej čističky vôd. Zdroj: Dakota Perry

Schéma bublinovej čističky vôd

Niekomu by sa mohla takáto technológia vidieť nebezpečná pre ryby. Tým však bubliny vskutku neprekážajú, môžu plávať aj priamo cez ne. Navyše kyslík, ktorý bubliny uvoľňujú, udržuje vodu dobre prevzdušnenú.

Ako testovala prístroj

Dakotin systém reguluje vzdušný kompresor. Ten posiela vzduch cez plastovú rúrku, do ktorej študentka vyvŕtala niekoľko stoviek 1,5-milimetrových otvorov. Vzduch unikajúci cez ne potom „prebubláva“ na povrch a vytvára akýsi bublinový záves.

Bublinový systém Dakota vyskúšala v bazéne na svojom dvore. Najprv zmerala prietok miestneho potoka po veľkom daždi a podľa neho potom nastavila silu prúdu bublín. Prudká voda sa v potoku pohybovala rýchlosťou asi 1,3 metra za sekundu. Dakota si prenajala v železiarstve vodné čerpadlo, aby napodobnila tento prúd v testovacom prostredí. „Bolo drahé, tak som si ho zapožičala len na jeden deň. Musela som teda pracovať veľmi rýchlo,“ povedala študentka.

Bublinová čistička vôd. Zdroj: Dakota Perry

Bublinová čistička vôd

Pomocou kompresora potom postupne zvyšovala tlak, až kým z rúrky nezačali stúpať bubliny natoľko intenzívne, že vytvorili spomínaný záves. Nakoniec zmerala schopnosť svojho vynálezu zbierať plastový odpad. Do bazéna umiestnila prázdne plastové fľaše, fľaše naplnené vodou a niekoľko kusov zaťažených kameňmi. Všetky do jednej sa pri závese zastavili a pohojdávali sa pozdĺž neho, až kým sa nepresunuli k okraju bazéna.

Počas skúšky systému si študentka zároveň všimla, že prúd bublín ťahá zdola nahor listy stromov. „To naznačuje, že by bubliny mohli zvládnuť presmerovať aj odpad z dna potoka či rieky,“ uviedla.

Využije silu potoka

V ďalšej fáze svojho projektu by Dakota chcela využiť silu potoka na spojazdnenie vzdušného kompresora. Energiu by mal získať z vodných kolies spojených systémom kladiek.

Dakota Perry patrí medzi viac ako 1100 finalistov stredných škôl, ktorým zástupcovia Regeneron ISEF prerozdelia ceny vo výške takmer 8 miliónov dolárov.

Zdroj: Science News for Students, Plastic Smart Cities, euronews, Society for science

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky