Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Záujem o programovanie v jazyku Scratch medzi dievčatami rastie

VEDA NA DOSAH

Svet programovania nie je len o kódoch, ale aj o intuitívnych príkazoch.

ucastnici

Zdroj: Aj Ty v IT

Po vynútenej dvojročnej odmlke sa do jesennej programovej ponuky vrátil Scratchaton – obľúbený celodenný workshop zábavného programovania pre dievčatá od 8 do 15 rokov –, ktorý minulú sobotu 12. novembra prilákal do Bratislavy 36 dievčat a 41 rodičov. Podujatie už po tretí raz pripravilo Aj Ty v IT v spolupráci so spoločnosťou Accenture.

Dievčatá sa nemusia báť sveta programovania

Hlavným zámerom podujatia Scratchaton je pomôcť dievčatám získať základné programovacie zručnosti v pre ne prívetivom jazyku a ukázať im, že svet programovania nie je len o kódoch, ale i o intuitívnych príkazoch. Vizuálny programovací jazyk Scratch umožňujúci vytvárať programy manipuláciou s blokovými obrázkami vyvinula skupina Lifelong Kindergarten Group pôsobiaca na univerzite Massachussetts Institute of Technology. Podľa riaditeľky Aj Ty v IT Petry Kotuliakovej je to ideálny prostriedok, ako zvedavým dievčatám odhaliť možnosti IT sveta. „Naživo si skúsia, že programovanie môže byť zábavné, pričom pri programovaní v skupinách si zároveň rozvíjajú svoju trpezlivosť, vytrvalosť aj tímovú spoluprácu,” vysvetľuje Kotuliaková.

Pre rodičov a ďalších rodinných príslušníkov pripravila organizácia spoločné raňajky a moderovanú diskusiu s Alenou Kanabovou, Soňou Dunčkovou a Petrou Kotuliakovou o budúcnosti dievčat vo svete IT a možnostiach kariérneho uplatnenia, ktoré im moderné technológie ponúkajú.

Budovanie technologicky rovnej spoločnosti

Záujem o Scratchaton z ročníka na ročník rastie, o čom svedčí tiež počet registrovaných, ktorý dvojnásobne prevýšil kapacitné možnosti podujatia, a otvoril tak priestor pre úvahy o jeho rozšírení do ďalších slovenských miest.

„Aby sme sa v dlhodobom horizonte priblížili k vyrovnanému zastúpeniu mužov a žien v IT odvetví, je kľúčové ukázať už dievčatám v základných školách a v tínedžerskom veku, že svet informačných technológií je oblasťou, kde môžu naplno rozvinúť svoju kreativitu a je veľmi relevantný z pohľadu ich budúceho pracovného uplatnenia. Verím, že aj vďaka Scratchatonu sa nám opäť podarí motivovať ďalšie dievčatá pre štúdium a kariérne smerovanie do oblasti informačných technológií,” uvádza Alena Kanabová, senior manažérka v technologickej divízii spoločnosti Accenture na Slovensku.

Čo poskytuje Aj Ty v IT?

Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá a ženy v oblasti informačných technológií. Zámerom združenia je budovať technologicky rovnú spoločnosť a dosiahnuť, aby ženy nezostali na okraji, ale stali sa priamou súčasťou technologickej budúcnosti, čo je vyjadrené aj mottom: „Technology has no gender.” Svojimi aktivitami búra spoločenské stereotypy o pôsobení žien v IT, venuje sa budovaniu komunity a vzdelávaniu dievčat od 8 rokov cez stredoškoláčky až po špeciálne kariérne programy určené pre dospelé ženy. Spolupracuje tiež s IT fakultami vysokých škôl. Za desať rokov činnosti prešlo jeho workshopmi, kurzami a akadémiami viac ako 30-tisíc dievčat, žien i učiteľov z celého Slovenska.

Zdroj: TS Aj Ty v IT

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky