Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Svetový unikát: v Amerike objavili skamenenú kobylku so zvláštnymi vnútornosťami

VEDA NA DOSAH

Tráviaci trakt hmyzu a ďalšie orgány sa zachovali v takej miere, že odborníkom vyrážajú dych.

Súčasné kobylky rodu Arethaea majú rovnaké vnútorné štruktúry ako tie, ktoré vedci identifikovali vo fosílii. Foto: Salvador Vitanza

Súčasné kobylky rodu Arethaea majú rovnaké vnútorné štruktúry ako tie, ktoré vedci identifikovali vo fosílii. Foto: Salvador Vitanza

Pred 50 miliónmi rokov na území dnešnej formácie Green River, známeho amerického náleziska fosílií v okrese Rio Blanco v severozápadnom Colorade, zomrela kobylka. Klesla na dno jazera a zostala pochovaná v jemných sedimentoch.

Americkí výskumníci našli dnes jej stlačenú fosíliu. Keď ju skúmali pod mikroskopom, s prekvapením zistili, že sa v bridlici zachovali nielen jej tvrdé štruktúry, ale v neskamenenej forme identifikovali aj celkom jedinečné vnútorné orgány a tkanivá hmyzu.

Svoje zistenia opisujú v časopise Palaeoentomology.

 

Podľa paleoentomológa a vedúceho štúdie Sama Headsa, riaditeľa Centra paleontológie v Inštitúte Prairie Research v Champaign v Illinoise, predstavuje každá nová fosília hmyzu z čeľade kobylkovité (Tettigoniidae) v evolučnej histórii týchto živočíchov nový prvok, slúžiaci na zber dát.

Najvýraznejšou črtou nájdenej fosílie sú, ako hovorí, práve pozoruhodne zachované špecifické vnútorné orgány, ktoré sa vo fosíliách bežne nenachádzajú.

Zovňajškom pripomínala trávu

Exemplár, ktorý vedci našli, však predstavuje celkom nový, dnes už vyhynutý druh rodu Arethaea, skupiny známej svojimi niťovými, extrémne štíhlymi končatinami pripomínajúcimi trávu. Odborníci ho pomenovali Arethaea solterae po svojej kolegyni Leelen Solterovej.

Vďaka tejto fosílii v súčasnosti vedia, že spomínaný druh už pred 50 miliónmi rokov pripomínal zovňajškom trávu, v ktorej žil a skrýval sa pred predátormi.

 

Dych vedcom však vyráža najmä pohľad na mäkké vnútorné orgány živočícha spred 50 miliónov rokov. S tým, že sa vo fosílii zachovala časť stredného čreva, zvaná ventriculus, sa odborníci už niekoľkokrát stretli. V jedincovi, ktorého objavili teraz, však objavili štruktúry, ktoré nik nečakal.

„Pozorovali sme stopy vlákien tvoriacich hrudné svaly spojené s krídlami alebo bočnými svalmi. Prítomné bolo aj nediferencované tkanivo, takzvané tukové telo – orgán, ktorý pomáha hmyzu pri metabolizme,“ vymenováva Heads. „A prekvapujúce sú aj malé tubuly spojené kruhovou štruktúrou. Môžu to byť semenníky a doplnkové žľazy prepojené so semenníkmi,“ domnieva sa vedec.

„Je to fenomenálne,“ konštatuje. „Vôbec by som nečakal, že sa v stlačenej hornine zachová takáto štruktúra. Nikdy predtým som také niečo nevidel,“ konštatuje.

Jeden exemplár mu nestačil

Jeden exemplár Headsovi nestačil. Pustil sa teda do pitvania ďalších kobyliek rovnakého rodu, ktoré vizuálne zodpovedali tej prvej. „Ich vnútornosti vyzerali úplne rovnako. Semenníky, doplnkové žľazy – všetko bolo identické,“ uviedol napokon.

Podľa odborníka ide o prvý príklad takejto úrovne zachovania orgánov v skameneline na svete. Nález môže vedcom poslúžiť na pochopenie, ako sa táto skupina hmyzu vyvíjala a kedy nadobudla svoje špecifické črty.

Zdroj: EurekAlert!

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky