Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Maroku objavili unikátne skameneliny živočíchov podobných krevetám

VEDA NA DOSAH

Čerstvo nájdené druhy mohli podľa odborníkov dorastať aj do dvoch metrov.

Čerstvo nájdené druhy mohli podľa odborníkov dorastať aj do dvoch metrov. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Vedci objavili v marockej púšti nové nálezisko skamenených živočíchov, ktoré odhaľuje rozmanité druhy podobné krevetám. Domnievajú sa, že niektoré z nich mohli dorastať až do dĺžky dvoch metrov. Svoj objav publikovali len pred pár dňami v odbornom časopise Scientific Reports.

Živočíchy, ktoré nedávno objavili v juhovýchodnom Maroku v novej lokalite Taichoute, podľa odborníkov dokazujú, že rozmanitý život sa na začiatku prvohôr odohrával nielen na morskom dne, ale aj vo vode nad ním. Veľké článkonožce, vzdialené príbuzné dnešných kreviet a pavúkov, sa chránené robustnými panciermi pravdepodobne voľne pohybovali po mori podobne ako hlavonožce a ďalšie živočíchy.

Nové nálezisko sa zásadne líši

Podľa doterajších poznatkov sa nové nálezisko zásadne líši od dosiaľ študovaných lokalít daného regiónu. „Je tam všetko nové – sedimentológia, paleontológia, a dokonca aj spôsob zachovania fosílií, čo ešte viac podčiarkuje význam marockých nálezísk pre doplnenie našich znalostí o niekdajšom živote na Zemi,“ hovorí hlavný autor štúdie Farid Saleh pôsobiaci na univerzitách v Lausanne a Yunnane.

Podľa člena tímu Lukáša Laibla z Geologického ústavu AV ČR má nálezisko ešte jedno vzácne špecifikum: popri skamenelinách pevných schránok, pancierov a kostier sa v Taichoute zachovali tiež mäkké časti tiel niekoľkých prehistorických živočíchov – ich vnútorné orgány a končatiny. Paleontológovia tak môžu tentoraz dôkladne preskúmať aj ich anatómiu.

Okrem skamenelín objavili výskumníci v marockej púšti i celkom neznáme druhy trilobitov. Veria, že na novom nálezisku nájdu aj ďalšie zaujímavé, dosiaľ nepoznané organizmy.

Zdroj: AV ČR, Scientific reports

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky