Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mohli byť až tri druhy tyranosaurov, tvrdia paleontológovia v novej štúdii

Matúš Beňo

Prvé fosílie ikonického dinosaura našli ľudia koncom 19. storočia.

Tyrannosaurus rex.

Ilustračná fotografia kostry Tyrannosaura rexa. Zdroj: Amanda Kelley

Máloktorý dinosaurus je taký ikonický ako Tyrannosaurus rex. Je ohromne veľký, v čeľusti má ostré zuby. Keď pred miliónmi rokov kráčal po území Severnej Ameriky, roznášal strach. Nie nadarmo jeho rodové meno znamená tyranský jašter.

V súčasnosti je T-rex jediným známym druhom rodu tyranosaurus. V novej štúdii, ktorú zverejnili v časopise Evolutionary Biology, však vedci hovoria, že v skutočnosti ide až o tri samostatné druhy. K rexovi, čo v preklade znamená kráľ, by sme podľa ich zistení mali pridať ďalšie dva – Tyrannosaurus imperator, teda cisár, a Tyrannosaurus regina, teda kráľovná.

Nie všetci paleontológovia však so zisteniami autorov súhlasia.

Jediný druh doteraz

Tyranosaury obývali územie na západe Severnej Ameriky pred 66 až 68 miliónmi rokov, teda v období vrchnej kriedy. Boli to mäsožraví predátori s mohutnou lebkou a dlhým chvostom. Patrili medzi najväčšie suchozemské živočíchy, ktoré kedy na našej planéte žili.

Prvé fosílie objavili ľudia koncom 19. storočia. Paleontológovia doteraz našli pozostatky niekoľkých desiatok jedincov, pričom medzi nimi boli aj takmer kompletné kostry. Najväčší počet pochádza z oblasti Hell Creek Formation, ktorá sa rozprestiera po americkej Montane, Wyomingu a Severnej a Južnej Dakote.

Hoci nálezy v posledných desiatkach rokov naznačili rozmanitosť medzi jednotlivými T-rexami, paleontológovia stále poznajú len jeden druh. Na základe rozdielov medzi jedincami niektorí paleontológovia hovoria o dvoch typoch stavby tela – o mohutnejšej a útlejšej –, čo podľa nich vypovedá o sexuálnom dimorfizme, mohutnejšie majú byť samice. Autori novej štúdie si však myslia, že rozdielnosť vypovedá aj o tom, že kedysi žili iné druhy rodu tyranosaury.

Preskúmali preto kosti z 37 fosílií a zamerali sa hlavne na dve črty. Sledovali počet predných zubov v dolnej čeľusti a mohutnosť stehennej kosti.

Pozrite si
Kostra dinosaura známa ako Trix poslúžila pri modelovaní, ako rýchlo kráčal tyranosaurus.

Kostra dinosaura, známa ako Trix, poslúžila pri modelovaní toho, ako rýchlo kráčal tyranosaurus. Zdroj: Mike Bink

Nie všetci súhlasia

Vedci hovoria, že je nepravdepodobné, že rozdielnosti v stavbe tela sú výsledkom dimorfizmu. A hoci nemôžu vylúčiť iné vysvetlenia, napríklad nezvyčajný rast, myslia si, že z kostier môžu vyčítať existenciu troch rozdielnych druhov, pretože sa vyskytovali v dostatočne dlhom období.

Najstarší druh teda autori pomenovali Tyrannosaurus imperator, čo znamená cisársky tyranský jašter. Vyznačoval sa mohutnou stehennou kosťou a dvomi súbormi rezákov. Z neho sa v nasledujúcom období, t. j. jednom až dvoch miliónov rokov, vyvinuli dva druhy. Prvým bol Tyrannosaurus rex tiež s mohutnejšou stehennou kosťou, ale už iba jedným súborom rezákov. Druhým bol Tyrannosaurus regina, ktorý mal útlejšiu kosť a takisto jeden súbor rezákov.

„Rozumiem pokušeniu rozdeliť T-rexa do troch druhov, pretože na fosíliách, ktoré máme, vidíme rozdielnosti. No podľa mňa ide o veľmi drobné variácie, ktoré nenaznačujú významné druhové oddelenie sa a ktoré by boli založené na jasných, podrobných a stálych rozdieloch,“ povedal pre The Guardian paleontológ Steve Brusatte, ktorý sa na práci nepodieľal.

Odmietavý postoj zastáva aj paleontológ Thomas Carr z Carthage College vo Wisconsinskej Kenoshi. Sám pritom v roku 2020 zverejnil výsledky analýzy všetkých známych jedincov tyranosaura.

„Navrhované druhé rozdelenie pritom nevyhnutne nesedí s existujúcimi informáciami o anatómii,“ upozorňuje vedec pre web NY Times, ktorý sa takisto nepodieľal na práci. Noviny upozorňujú aj na to, že jeden paleontológ pred zverejnením štúdie z nej svoje meno stiahol. Carr taktiež autorom vyčíta, že pri práci využili aj fosílie, ktoré vlastnia súkromní majitelia, čo sťažuje možnosť iných zopakovať štúdiu.

Zdroje: DOI: 10.1007/s11692-022-09561-5, Tlačová správa vydavateľstva Springer, New Scientist, NY Times, The Guardian

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky