Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dva historické weby, ktoré by ste nemali prehliadnuť

VEDA NA DOSAH

Zadarmo sú dostupné kvalitne spracované české dejiny od stredoveku po súčasnosť aj virtuálna výstava venovaná Slovenskému národnému povstaniu.

Ilustračný obrázok: história pod lupou, Zdroj: iSTOCK

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Historici upozorňujú, že mnohé dejepisné informácie a fakty, ktoré sa nachádzajú na internete, nie sú správne. 

Niektoré podľa nich cielene manipulujú s verejnosťou a deformujú úroveň historického poznania v spoločnosti. 

Problém je aj s historickými mapami. Často bývajú znázornené povrchne či s chybami. Sú v nich zle zakreslené hranice, nesprávna terminológia alebo zemepisné názvoslovie. 

Odborníci sa preto rozhodli, že tento stav zmenia. 

Vedci z Historického ústavu AV ČR a Stavebnej fakulty ČVUT vytvorili webový portál Český historický atlas, ktorý  môžu užívatelia od začiatku mája navštevovať zadarmo. Opisuje dejiny od stredoveku až po súčasnosť. 

Vzbudiť záujem mladých ľudí o históriu chce aj Múzeum Slovenského národného povstania, ktoré vytvorilo interaktívnu výstavu Oslobodenie Slovenska.

Český historický atlas

Porovnanie výsledkov parlamentných volieb, zmapovanie zajateckých táborov počas prvej svetovej vojny či rozmiestnenie rozhľadní na území Českej republiky. 

To všetko návštevníkom ponúka webový portál Český historický atlas. 

Portál nadväzuje na tlačené knihy Český historický atlas, Kapitoly z dejín 20. storočia (2019) a Akademický atlas českých dejín (2014), ktorý získal v roku 2015 ocenenie Magnesia Litera. 

Autori webového atlasu hovoria, že je určený pre každého, kto sa zaujíma o českú a československú históriu. Využiť ho môžu učitelia, študenti bádatelia, novinári aj zvedaví návštevníci pamiatok. 

Rieka Vltava tečúca cez Prahu, ČR. Zdroj: iStockphoto.com

Rieka Vltava tečúca cez Prahu, ČR. Zdroj: iStockphoto.com

„Domnievame sa, že forma interaktívneho elektronického portálu je dnes pre mnohých užívateľov prístupnejšia než vytlačená publikácia,” vysvetľuje v tlačovej správe AV ČR Eva Semotanová z Historického ústavu AV ČR, jedna z hlavných autoriek celého projektu. 

Atlas obsahuje priestorové a časové podrobnosti nielen zásadných okamihov českých dejín, ale aj najrôznejších zaujímavostí, z ktorých niektoré sú kartograficky spracované po prvýkrát. 

Záujemcovia sa napríklad môžu pozrieť na mapu turistických rozhľadní na území ČR, a to od roku 1900 po súčasnosť. 

Virtuálna výstava Oslobodenie Slovenska

Múzeum Slovenského národného povstania ročne navštívi viac ako 30-tisíc návštevníkov. Súčasná pandémia Covid-19 jeho návštevnosť úplne ochromila, avšak pracovníci múzea hovoria, že už predtým zaznamenali jej postupný pokles. Hlavnou príčinou je podľa nich klesajúci záujem mladých ľudí. 

V spolupráci s Ústavom technológií a inovácií sa rozhodli vytvoriť prvú digitálnu výstavu na tému druhej svetovej vojny z pohľadu Slovenska a jeho oslobodenia, aby tento stav zmenili. 

Na webovej stránke OslobodenieSlovenska.sk môžete nájsť mapy, hry aj 3D modely.

Odborníci sa pri vytváraní snažili o to, aby sa stránka návštevníkovi čo najľahšie prezerala a mal z virtuálnej výstavy čo najlepší zážitok. 

Zdroje:

Tlačová správa AV ČR

Oslobodenie Slovenska

Český historický atlas

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky