Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dračí princ z Mongolska je nový príbuzný tyranosaura rex

VEDA NA DOSAH

Kostrové pozostatky nového druhu dopĺňajú príbeh evolúcie tyranosaurov vrátane tyranosaura rex.

Vizualizácia dinosaura Khankhuuluu mongoliensis, ktorý je najnovším prírastkom do rodokmeňa tyranosauridov.

Vizualizácia dinosaura Khankhuuluu mongoliensis, ktorý je najnovším prírastkom do rodiny tyranosauridov. Zdroj: University of Calgary/Julius Csotonyi

Nový druh dostal meno Khankhuuluu mongoliensis. Identifikoval ho paleontológ Jared Voris na základe dvoch čiastočne zachovaných kostier objavených ešte v 70. rokoch minulého storočia v Mongolsku. Kostry obsahujúce lebečné kosti, stavce, časť panvy a kosti končatín boli vtedy mylne priradené inému druhu z Číny známemu ako Alectrosaurus. Voris však v roku 2023 prišiel na to, že kostrové pozostatky v skutočnosti patria inému dinosaurovi. „Uvedomil som si, že existujú znaky, ktoré ich odlišujú od iných fosílií druhu Alectrosaurus, a tiež poskytli oveľa viac informácií o evolučnej histórii tyranosaurov,“ uviedol.

Výskumný tím pod vedením Jareda Vorisa a doktorky Darly Zelenitskej z Prírodovedeckej fakulty univerzity v Calgary zhrnul svoje zistenia v štúdii, uverejnenej v časopise Nature.

Nový druh je ďalším dielikom skladačky rodokmeňa tyranosaurov a dopĺňa obraz o evolúcii starobylých tvorov. „Khankhuuluu mongoliensis nám poskytuje príbeh o pôvode tyranosauridov,“ uviedla paleontologička a spoluautorka štúdie Darla Zelenitsky z univerzity v Calgary.

Predok tyranosaura rex, kráľa medzi predátormi

Khankhuuluu mongoliensis, v preklade Dračí princ z Mongolska, bol na rozdiel od gigantického a dravého potomka subtílnejší. Označenie princ v jeho mene odkazuje na fakt, že bol predkom najznámejšieho a najväčšieho predstaviteľa tyranosaurov, slávneho Tyrannosaurus rex. Tyranosaury, „tyranské jaštery“, bývajú označované za kráľov kriedy.

Khankhuuluu predstavuje medzistupeň medzi tyranosaurami a ich predchodcami. „V podstate tesne pred tým, ako sa z nich stali vrcholové predátory, boli tyranosaury stredne veľké, obratné dravce, ktoré žili v tieni iných vrcholových predátorov,“ cituje tlačová správa univerzity v Calgary Jareda Vorisa, prvého autora článku. „Tesne pred tým“ pritom predstavuje 20 miliónov rokov, čo sa môže zdať ako dlhý čas, ale z pohľadu evolúcie je to relatívne krátke obdobie.

Novoobjavený druh dopĺňa obraz o medzičlánku medzi menšími predchodcami a známym predátorom. „Tento nový druh vlastne predstavuje pohľad na štádium vzostupu tyranosaurov; práve vtedy, keď prechádzajú do formy vrcholového predátora,“ uviedol Voris.

Vedci objavili nový druh tyranosaura. Zdroj: Youtube/University of Calgary

Khankhuuluu mongoliensis, Dračí princ z Mongolska

Khankhuuluu mongoliensis žil v oblasti dnešného Mongolska v období kriedy asi 86 miliónov rokov dozadu. Bol štíhlejší a menší ako tyranosaurus rex, vážil okolo 750 kg, čo zodpovedá približne veľkosti koňa. Meral približne štyri metre, kým tyranosaurus rex dorastal až do 12 metrov a vážil deväť ton.

Fakty

Dôkazy o tom, že tyranosaurus drvil kosti, sa našli v jeho fosílnych exkrementoch.

Vedci ho definujú ako mezopredátora. Na lov koristi používal rýchlosť a lesť na rozdiel od neskorších vrcholových predátorov ako tyranosaurus rex, ktorí ťažili zo svojej sily. Najsilnejšou zbraňou tyranosaura boli jeho veľké klinovité zuby. Mal takú silnú čeľusť, že dokázal drviť kosti aj panciere.

Fylogenéza tyranosauroidov.

Fylogenéza tyranosauroidov. Zdroj: https://doi.org/10.1038/s41586-025-08964-6

Putovanie dinosaurov

Približne o 20 miliónov rokov neskôr, ako žil Khankhuuluu mongoliensis, vstúpil na scénu kráľ jašterov tyranosaurus rex. Žil v oblasti dnešnej Severnej Ameriky, o čom svedčia početné nálezy kostných pozostatkov (v USA sú náleziská v štátoch Montana, Južná Dakota, Wyoming, Colorado a Texas, v Kanade sa nachádzajú v Alberte a Saskatchewane).

Objav nového druhu Khankhuuluu mongoliensis vrhá podľa Vorisa a jeho tímu svetlo na presun tyranosauridov z prehistorickej Ázie do Severnej Ameriky cez pevninský most. „Khankhuuluu mongoliensis alebo jeho blízky príbuzný druh sa do Severnej Ameriky prisťahoval z Ázie približne pred 85 miliónmi rokov,“ vysvetľuje paleontologička Zelenitsky. „Naša štúdia poskytuje spoľahlivé dôkazy o tom, že veľké tyranosaury sa prvýkrát vyvinuli v Severnej Amerike v dôsledku tejto migračnej udalosti predkov tyranosauridov.“

Khankhuuluu mongoliensis, ale aj ďalšie nové nálezy postupne dopĺňajú rozvetvený evolučný strom rôznych podskupín tyranosauridov, ktoré sa objavovali a mizli v období kriedy. Nové druhy tyranosauridov prispievajú k poznaniu toho, ako sa veľké jaštery vrátane tyranosaura vyvinuli a rozšírili po celej planéte.

Zdroj: University of Calgary, National Geographic, science.ORF.at, Wikipedia

John Woodward: Dinosaury a iné praveké živočíchy

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup