Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Archeológovia objavili praveké píšťaly. Možno slúžili na privolávanie dravcov

VEDA NA DOSAH

Aerofónne nástroje z obdobia spred 12 000 rokov sú najstaršími známymi nástrojmi tohto druhu na Blízkom východe.

Nález paleolitických aerofónnych nástrojov z Izraela.

Nález paleolitických aerofónnych nástrojov z Izraela. Zdroj: Laurent Davin

Nález siedmich perforovaných kostí odkrytých počas výskumu na starobylej lokalite v severnom Izraeli je možno najstarším nálezom aerofónnych nástrojov v tejto oblasti. Vedci v štúdii uverejnenej v magazíne Nature vyjadrili domnienku, že malé aerofóny podobné flautám mohli slúžiť na vyludzovanie hudby, privolávanie vtáctva či na komunikáciu na krátke vzdialenosti.

Nástroje výskumníci objavili v pozostatkoch malých kamenných obydlí na nálezisku Eynan-Mallaha v severnom Izraeli, kde približne do obdobia pred 12 000 rokmi sídlili natufiánski lovci a zberači, poslední lovci a zberači tejto oblasti. Všetky sú vyrobené z kostí pochádzajúcich z krídel vodného vtáctva, ktoré trávilo zimné mesiace pri jazere, uviedol archeológ Laurent Davin z Hebrejskej jeruzalemskej univerzity. Najväčšia zo siedmich nájdených píšťal má dĺžku 63 milimetrov a vyzerá neporušená.

Mikroskopická analýza nástrojov jasne preukázala, že otvory na prsty vyrezal človek. Podľa archeológa Laurenta Davina ich nevyhĺbili hlodavce a ani sa nenašli stopy po predátoroch.

Tím archeológov zhotovil detailnú repliku nájdenej paleolitickej píšťaly z krídlovej kosti kačice divej. Keď nástroj otestovali, vyludzoval vysoké tóny pripomínajúce volanie sokola myšiara a jastraba krahulca. Na základe tohto testu sa vedcom potvrdila možnosť, že mohlo ísť o nástroj určený na prilákanie vtáctva. Dôkazy podľa archeológov naznačujú, že obyvatelia lokality Eynan-Mallaha používali pazúry dravcov ako nástroje, prípadne ich nosili na ozdobu.

Samotné flauty ľudia možno nosili počas lovu. Najväčšia z fláut bola zafarbená červeným okrom. Okrem toho sa na jednom mieste našiel vydratý otvor, o ktorom si vedci myslia, že mohol slúžiť na upevnenie píšťalky na kožu. Lovci ju tak počas lovu mohli nosiť zavesenú okolo krku.

Archeológom sa týmto nálezom síce podarilo objaviť najstaršie aerofónne nástroje na Blízkom východe, no najstaršie hudobné nástroje vyrobené z kosti a zo slonoviny, ktorých vek sa odhaduje na 35 000 – 40 000 rokov, pochádzajú z Nemecka.

Zdroj: Science News, Nature

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky