Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Do Logickej olympiády pre najmenších sa prihlásil rekordný počet detí

VEDA NA DOSAH

Aj tento rok sa bude niesť v duchu motta: „Súťažíme, ale neprehrávame.“

Logická olympiáda pre najmenších. Zdroj: PU v Prešove

Logická olympiáda pre najmenších. Zdroj: PU v Prešove

Logické myslenie a zručnosti potrebné pre vstup do školy bude tento rok rozvíjať 7582 detí z 344 materských škôl zo Slovenska a z Čiech. 8. ročník súťaže Logická olympiáda pre najmenších bude prebiehať v materských školách od 1. marca do 1. júna.

Aj tento rok sa bude niesť  v duchu motta: „Súťažíme, ale neprehrávame.“ Víťazom je totiž každé zapojené dieťa. Registrované materské školy dostanú od organizátorov testovací súbor ôsmich logických úloh zdarma a na konci súťaže taktiež certifikát pre každé dieťa o absolvovaní logickej olympiády.

Logická olympiáda učí deti komunikovať a vyjadrovať svoj názor

Súťaž Logická olympiáda pre najmenších podporuje rozvoj logického myslenia detí predškolského veku. Jej organizátormi sú Pedagogická fakulta (PF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, Centrum poradenstva a prevencie v Sabinove a Súkromná základná škola DSA v Prešove.

„Hlavnou myšlienkou podujatia je riešiť logické úlohy, možno i netradične rozmýšľať a svoj výsledok aj zdôvodniť. Riešenie logických úloh olympiády učí deti komunikovať, vyjadrovať svoj názor, podporuje prácu v skupine a umožňuje prezentovať logické myslenie dieťaťa,“ priblížil Ľuboš Lukáč, interný doktorand na PF PU a učiteľ intelektovo nadaných žiakov.

Podľa organizátorov je o olympiádu z roka na rok vyšší záujem. V porovnaní s minulým rokom sa do 8. ročníka súťaže prihlásilo o takmer 1200 detí viac ako vlani. Stúpol aj počet zaregistrovaných materských škôl z 331 na 344, čo je v histórii súťaže doposiaľ najviac.

Na čo sa môžu súťažiaci 8. ročníka súťaže tešiť?

Logická olympiáda bude od 1. marca prebiehať v prostredí materských škôl, pričom na súťažiacich čaká osem logických úloh. „Súťaž sa realizuje v réžii zaregistrovaných materských škôl písomnou formou alebo spoločným riešením úloh v kolektíve detí, napríklad pri počítači alebo interaktívnej tabuli. Dôležité je nielen odpovedať, ale svoju odpoveď aj zdôvodniť, argumentovať a logicky vysvetliť,“ ozrejmil Lukáč, ktorý je zároveň jedným z odborných garantov súťaže.

Predškoláci okúsia svet logiky, abstraktného myslenia, hľadania súvislostí a precvičovania jemnej motoriky. „Obsahom zápolenia bude preverenie jednoduchých logických funkcií, tvorenia pojmov, dobrej pamäti, počítania a precvičovania jemnej motoriky detí predškolského veku. Teda všetko zo zručností potrebných na úspešné zvládnutie vyučovacích predmetov počas povinnej školskej dochádzky,“ doplnil Lukáč.

Kompletný zoznam zaregistrovaných škôl je dostupný na: http://logickaolympiada.sk/logicka-olympiada-pre-najmensich-2023-ms.html.

Zdroj: TS Prešovská univerzita v Prešove

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky