Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenské študentky získali zlatú medailu na medzinárodnej súťaži mladých vedátorov

VEDA NA DOSAH

Na Genius Olympiad v USA prezentovali svoj projekt s názvom „Odpudzujú bežné kozmetické produkty kliešte?“.

Zdroj: AMAVET

Laura Kleinová a Natália Ivanecká. Zdroj: AMAVET

Slovenskí mladí vedátori zaznamenali obrovský úspech na medzinárodnej súťaži mladých vedátorov Genius Olympiad, ktorá sa konala na Rochesterskej technickej univerzite (RIT) v USA od 12. do 16. júna 2023.

Laura Kleinová a Natália Ivanecká, študentky Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove, získali zlatú medailu v kategórii Veda za prezentáciu projektu Odpudzujú bežné kozmetické produkty kliešte? (Are common cosmetic products repellent for ticks?).

Spolupracovali s vedcami zo zahraničia

Laura a Natália postúpili na medzinárodnú súťaž ako výherkyne národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022, ktorý organizuje nezisková organizácia Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Vedeckým konzultantom ich projektu bol docent Branislav Peťko z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied, v. v. i. Účasti na Genius Olympiad predchádzala aj séria online konzultácií pod vedením odchovancov AMAVET-u: doktora Michala Zajačka (Masarykova univerzita, Brno) a doktora Mariána Babinčáka (Jagelovská univerzita, Krakov).

„Dievčatá po Festivale vedy a techniky na projekte kontinuálne ďalej pracovali a zlepšovali ho z obsahovej aj vizuálnej stránky. Zlatá medaila je skvelým zakončením ich tvrdej práce na projekte,“ zhrnul Michal Zajaček, ktorý slovenský tím AMAVET-u viedol na medzinárodnom podujatí.

Laura Kleinová a Natália Ivanecká. Zdroj: AMAVET

Laura Kleinová a Natália Ivanecká. Zdroj: AMAVET

Ktoré kozmetické produkty lákajú kliešte?

Vo svojom projekte Laura a Natália porovnávali repelentnosť bežných kozmetických produktov, najmä šampónov, respektíve sprchovacích gélov, parfumov a éterických olejov. V rozsiahlej štúdii, pri ktorej efekt pozorovali na vyše 1 600 kliešťoch, zistili, že parfumy a éterické oleje sú účinnejšie v porovnaní so šampónmi.

Na základe analýzy zhotovili vlastný repelentný produkt – kokosový krém –, ktorý kliešte výrazne odpudzuje, no súčasne je šetrný k životnému prostrediu v porovnaní s bežnými syntetickými repelentmi.

Veľká konkurencia

Do Genius Olympiad 2023 sa prihlásilo 1 453 projektov, z čoho do medzinárodného finále postúpilo 726 projektov. Projekty hodnotila odborná komisia, pričom jeden projekt hodnotilo približne päť až desať porotcov. Na základe celkového hodnotenia udelili zlaté, strieborné a bronzové medaily a čestné uznania.

Laura Kleinová a Natália Ivanecká sa so svojím projektom umiestnili medzi 10 percentami najlepšie hodnotených projektov. Okrem zlatej medaily získali aj štipendium na RIT, jednej z najprestížnejších technických univerzít, v hodnote 25 000 dolárov. Celkový prehľad ocenených projektov je na stránke https://geniuscountries.s3.us-east-2.amazonaws.com/GENIUS_2023_Awardee_List.pdf a záznam z odovzdávania ocenení je dostupný na https://www.youtube.com/live/K23mW-5_T1Q?feature=share.

Slovensko na podujatí reprezentovala aj Anna Pénzešová z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove, ktorá postúpila so svojím projektom o vplyve zmagnetizovanej vody na zvyšovanie znášky nosníc z Biologickej olympiády. S rovnakou témou sa zúčastnila aj na národnom kole Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Na Genius Olympiad dostala čestné uznanie.

Genius Olympiad organizuje nezisková organizácia Terra Science & Education so sídlom v Syracuse v USA. Hostiteľom olympiády, ktorá sa po prvý raz konala v roku 2011 na pôde Newyorskej štátnej univerzity v Oswegu, je od roku 2023 práve RIT.

Vedúci slovenského tímu AMAVET-u Michal Zajaček sa podieľal na hodnotení 25 projektov Genius Olympiad 2023 z iných krajín. Počas podujatia odprezentoval odborný príspevok v Centre výpočtovej relativity a gravitácie RIT na tému čiernych dier v centrách galaxií.

Zdroj: TS AMAVET

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky