Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sledujte naživo prednášku o tajomstvách farieb a klamoch kameňov

VEDA NA DOSAH

Živé vysielanie začne o piatej hodine, môžete sa pýtať aj otázky.

Pozvánka na prednášku Petra Bačíka o farbách a očných klamoch (nielen) drahých kameňov.

Plagát podujatia Veda v CENTRE. Zdroj: CVTI SR

Podľa najväčšieho barda slovenskej ľúbostnej poézie Andreja Sládkoviča je dvojica zamilovaných „ako tie božie plamene, ako tie kvety na chladnej zemi, ako tie drahé kamene“. O božích plameňoch toho veľa nevieme, ale vieme, že kvety a drahé kamene majú všeličo spoločné, napríklad neuveriteľnú pestrosť farieb. A vieme dokonca i to, ako jednotlivé farby vznikajú, ako ich vnímame a aj to, ako nás môžu oklamať. Teda presnejšie, neklamú nás farby, klame nás náš vlastný mozog. Avšak vieme už aj dosť veľa o tom, ako nás klame.

Prednáška sa bude vysielať 27. mája o 17.00 hod. Záznam z podujatia bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Počas prednášky sa budete môcť pýtať otázky prostredníctvom aplikácie Slido alebo www.sli.do po zadaní hesla kaviaren.

Doc. Mgr. Peter Bačík, PhD., je docentom Katedry mineralógie, petrológie a ložiskovej geológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a vedeckým pracovníkom Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Venuje sa pomerne širokému okruhu študovanej problematiky od teoretickej mineralógie a kryštalochémie minerálov až po aplikované smery vrátane gemológie, environmentálnej mineralógie a materiálovo-technologického výskumu. Špeciálny záujem má o farby minerálov, procesy ich vzniku, ich analýzu a využitie optickej absorpčnej spektroskopie vo výskume minerálov.

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod. v priestoroch CVTI SR v Bratislave (s výnimkou mimoriadnych udalostí). Vstup je pre verejnosť voľný.

(LDS, MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky