Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Portál VEDA NA DOSAH dosiahol míľnik v podobe milióna návštev

VEDA NA DOSAH

Čo vás najviac zaujalo na našom portáli v roku 2023? Prinášame vám rebríček najčítanejších článkov za uplynulý rok.

Veda na dosah ďakuje za milión návštev. Zdroj pozadia: iStockphoto.com

VEDA NA DOSAH ďakuje za milión návštev. Zdroj pozadia: iStockphoto.com

Vedecko-popularizačný portál VEDA NA DOSAH ponúka množstvo noviniek a informácií zo sveta výskumu, inovácií a technológií.

Veda zohráva kľúčovú úlohu pri formovaní sveta, v ktorom dnes žijeme. Cieľom popularizácie je priblížiť verejnosti jej dôležitosť v našom každodennom živote a silu vedcov, ktorí sa snažia o lepšie chápanie sveta okolo nás a vyriešenie niektorých z najpálčivejších problémov ľudstva. Portál VEDA NA DOSAH dosiahol v roku 2023 krásny míľnik v podobe vyše milióna návštev, za čo našim čitateľom veľmi pekne ďakujeme.

Ktoré témy vo vás najviac rezonovali? Prinášame vám rebríček najčítanejších článkov za uplynulý rok. Podľa našich štatistík vás oslovili najmä texty týkajúce sa prírody a zdravia. Aj v novom roku 2024 sa môžete tešiť na každodenný prísun informácií nielen zo svetovej, ale aj zo slovenskej vedy.

Najčítanejšie články v roku 2023

Naša spoločnosť je v poriadnom maléri. Rastie nám tu generácia snehových vločiek

V každej dobe a v každej krajine sú mladí ľudia vystavení pôsobeniu konkrétneho prostredia a konkrétnych okolností. Dnes však na nich vplývajú rozsiahle a invazívne zmeny, väčšie ako kedykoľvek predtým. O tom, že na to nie sú pripravení ani oni, ani spoločnosť, svedčia dáta, ktoré ukazujú, že pribúda mladých ľudí trpiacich pocitmi osamelosti, úzkosťami a depresiami. Na túto tému sme sa rozprávali so Janette Motlovou, riaditeľkou Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Jupiter a Venuša – dve najjasnejšie planéty slnečnej sústavy – vytvoria konjunkciu s Mesiacom

V stredu 22. februára 2023 sa na večernej oblohe za súmraku vytvoril fotogenický jav – trojitá konjunkcia. Večerná obloha pripravila krásne spojenie. Mesiac vo fáze úzkeho kosáčika, dokonca s popolavým svitom, sa premietol v takmer rovnoramennom trojuholníku medzi dve najjasnejšie planéty oblohy – Jupiter a Venušu.

Aké najzaujímavejšie nebeské úkazy nás čakajú v roku 2023?

V roku 2023 sme sa mohli tešiť z meteorických rojov, ale aj zo stretnutia jasných planét s Mesiacom, pomerne vzácneho zákrytu planéty Venuše našou prirodzenou družicou a tiež výrazným mesačným zatmením. V závere roka nás dokonca prekvapila aj polárna žiara, taká netypická v našich končinách. V roku 2024 sa takisto môžeme tešiť na mnohé zaujímavé nebeské úkazy: Aké pozoruhodné a vzácne úkazy nás čakajú na oblohe v roku 2024?

Z New Yorku sa rýchlo šíri nový typ variantu covidu omikron, zvaný kraken

Z New Yorku sa v januári 2023 šíril veľkou rýchlosťou nový podvariant koronavírusu s názvom XBB.1.5, prezývaný aj kraken. Názov kraken dostala nová mutácia práve vzhľadom na svoju vysokú nákazlivosť a schopnosť obchádzať získanú imunitu. Ľudia, ktorí dostali tretiu a štvrtú dávku očkovania s účinkom i proti omikronu BA.4 a BA.5, boli podľa odborníkov lepšie chránení aj proti XBB.1.5.

Užívanie THC je trestné, pritom jeho derivát s podobnými účinkami sa voľne predáva

Hexahydrokanabinol alebo HHC je jednou z desiatok účinných látok nachádzajúcich sa v konope siatej. V malých koncentráciách sa prirodzene vyskytuje v peľoch a semienkach rastlín. Na trh sa však dostáva jeho polysyntetická verzia vyrobená z tetrahydrokanabinolu (THC) alebo kanabidolu (CBD). Napriek tomu, že 9-nor-9beta-hydroxyhexahydrokanabinol, najčastejšia forma, v ktorej sa HHC bežne nachádza, je zaradená do zoznamu omamných a psychotropných látok, pre užívateľov na Slovensku je viac-menej voľne dostupná.

Ktorý článok zaujal na facebooku?

Sledovať nás môžete aj na sociálnych sieťach facebook či instagram. Najviac lajkov dosiahol v roku 2023 článok o slovenskej šľachtiteľke viniča Dorote Pospíšilovej.

Šľachtiteľka viniča Dorota Pospíšilová získala pamätnú medailu SAV

Slovenská akadémia vied (SAV) ocenila najvýznamnejšiu, najúspešnejšiu a medzinárodne uznávanú slovenskú šľachtiteľku viniča Dorotu Pospíšilovú. Autorka viac ako dvadsiatich nových odrôd, ale aj odbornej a vedeckej literatúry si z rúk predsedu SAV Pavla Šajgalíka prevzala pamätnú medailu SAV vytvorenú pri príležitosti 70. výročia založenia akadémie.

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky