Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo sa vám najviac páčilo z rubrík: Podujatia, Kvízy, Videá a Podcasty

Marián Zelenák

VEDA NA DOSAH vám okrem štandardných článkov prináša aj zaujímavé podujatia, kvízy, videá a podcasty. Poďme sa pozrieť na najčítanejšie z nich, ktoré sme pre vás v roku 2022 pripravili.

Grafika: Najsledovanejšie podujatia, kvízy, videá a podcasty

Zdroj obrázku: iStockphoto.com. Grafika: Michaela Ádám Mašánová

Podujatia

Čiastočné zatmenie Slnka 2022 na Slovensku

Podujatie o zatmení Slnka zaznamenalo enormný záujem čitateľov. V podujatí boli uverejnené informácie, kedy a kde sa zatmenie uskutoční. Súčasťou informácií bola aj grafika, ako má zatmenie vyzerať v Bratislave.

25Okt
Čiastočné zatmenie Slnka v roku 2015. Fotomontáž. Zdroj: Marián Zelenák
Iné | celé Slovensko

Čiastočné zatmenie Slnka 2022 na Slovensku

V utorok 25. októbra 2022 sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku a na Zemi budeme môcť pozorovať...

Bratislavské mineralogické dni 2022

Druhým najsledovanejším podujatím bola výstava minerálov v Bratislave, ktorá sa konala 14. mája 2022.

14Máj
Banner podujatia: Bratislavské mineralogické dni 2022
Výstava | Bratislava

Bratislavské mineralogické dni 2022

Vážení priatelia, milí priaznivci Bratislavských mineralogických dní. S miernym optimizmom sme po dvojročnej covidovej prestávke stanovili termín najbližšej výstavy minerálov,...

Motýle exotických trópov 2022

Výstava motýľov z exotických trópov, ktorá sa konala v máji až júli v Košiciach, vás tiež zaujala.

18Máj
Banner podujatia: Motýle exotických trópov 2022
Výstava | Košice

Motýle exotických trópov 2022

Motýlia šou sa vracia do skleníka Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. „Na výstavu sme objednali viac ako 4 800 kukiel....

 

Kvízy

Čo viete o srdci?

Obdivovali sme, že už vieme transplantovať ľudské srdce. Nedávno lekári transplantovali človeku srdce prasaťa. Prečo je to pokrok?

Pamäť a inteligencia

Viete, od akej hodnoty inteligenčného kvocientu (IQ) je človek považovaný za nadpriemerne inteligentného? Alebo od akej hodnoty IQ Mensa (združenie nadpriemerne inteligentných ľudí) prijíma nových členov?

Čo viete o farmácii?

Na našom portáli uverejňujeme články farmaceuta Mareka Kajana už takmer rok. Pamätáte si z nich tieto informácie?

 

Videá

Vedecké pokusy Štyri živly: Oheň: Múka horí

Tušili ste, že zapáliť múku vôbec nie je jednoduché? V pokuse vám to predvedieme a vysvetlíme, prečo je to tak. Vedecké pokusy Štyri živly približujú prostredníctvom vedeckej šou vlastnosti ohňa, vody, vzduchu a pôdy. V náučných a zároveň zábavných videopokusoch vám ukážeme, že príroda je hravá, ale treba mať pred ňou rešpekt.

Kuchyňa neskorého stredoveku

Známa etnologička Katarína Nádaská v prednáške rozpráva o tom, ako sa varilo, stolovalo a jedlo v stredoveku. Čo jedli naši predkovia v stredoveku? Ako sa stravovala šľachta? Ako sa stolovalo a aké pravidlá stolovania platili v tomto období? V prednáške sa dozviete aj to, z akých receptov sa pripravovali pokrmy a koľko chodov zvyčajne bolo na hradných hostinách.

Vplyv výživy na zdravie človeka

Výživa môže významne znížiť riziko kardiovaskulárnych a onkologických ochorení. Zdravá výživa je dlhodobý celoživotný štýl stravovania, v rámci ktorého sa uprednostňujú potraviny so zameraním na vysokú nutričnú kvalitu a nie kvantitu, na pestrosť a plnú výživovú hodnotu. Vysvetlíme, prečo a ako sa treba stravovať zdravo tak, aby sme si zdravie nielen udržali, ale ho aj podporili.

 

Podcasty

Mozog ženy verzus mozog muža

Muži a ženy sú si v spoločnosti rovní, z biologického hľadiska však nie sú rovnakí. O tom, aké rozdielne sú mozgy žien a mužov, v čom sa líšia a prečo je to tak, a taktiež o aktuálnych poznatkoch vo výskume pohlavných rozdielov vo svete nám v podcaste VEDA NA DOSAH porozpráva naša hostka doktorka Jaroslava Babková.

Na poplach nebijú len včely, ale aj ďalšie vzácne opeľovače

O živote hmyzu, jeho druhoch, výskyte, problémoch či správaní, ale aj o správaní človeka k nemu nám v podcaste VEDA NA DOSAH porozpráva odborník na hmyz doktor Marek Semelbauer.

Vývoj hier na Slovensku

Kategória videohier generuje celosvetovo väčší príjem než film a hudba dokopy. Okolité krajiny sú v hernom priemysle síce niekoľko rokov pred nami, ale v súčasnosti toto odvetvie napreduje aj u nás. S doktorom Michalom Ferkom sme sa rozprávali o najväčších herných firmách na Slovensku a akademických programoch na stredných a vysokých školách, kde sa takzvaný Game Dev študuje.

 

V rubrikách Podujatia, Kvízy, Videá a Podcasty máme pre vás pripravených vyše 1 400 podujatí, videí, podcastov a kvízov. Ak máte nápady na zaujímavé témy z oblasti vedy a techniky, neváhajte nás kontaktovať na vnd[@]cvtisr.sk.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky