Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nezmeškajte konferenciu Žijem vedu naživo

VEDA NA DOSAH

Pred Vianocami sa zídu naši vedci z domova a zo zahraničia. Vypočujte si ich osobne alebo v rámci onlineového prenosu.

Pozvánka na konferenciu Žijem vedu. Zdroj: o.z.Žijem vedu

Zdroj: o. z. Žijem vedu

Slovenskí vedci pôsobiaci v rôznych kútoch sveta sa zídu na jednom mieste a prinesú svoj kúsok vedy domov. Zažite ich vedu aj vy na konferencii Žijem vedu naživo 20. decembra 2022 v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Tento ročník je obzvlášť špeciálny, pretože sa uskutoční pod záštitou Zuzany Čaputovej, prezidentky Slovenskej republiky.

Program bude bohatou nádielkou prednášok z rôznych vedných odborov. V oblasti biochémie vás môže obohatiť Marek Bartošovič s prednáškou pod názvom Bol raz jeden neurón, alebo ako pochopiť epigenetiku v mozgu pomocou jednej bunky. Tento slovenský vedec pôsobí na oddelení biochémie a biofyziky Štokholmskej univerzity a venuje sa epigenetike.

Nad tým, ako priniesť osobnostný rozvoj a duševnú pohodu na slovenské školy, sa zamyslí Lenka Janík Blašková, ktorá sa venuje psychológii ako lektorka aj výskumníčka na Univerzite v Exeteri vo Veľkej Británii.

Neurovedy priblíži Peter Jedlička, profesor a hosťujúci vedec na Univerzite Justusa Liebiga v Gießene a Goetheho univerzite vo Frankfurte. Jeho príspevok má názov Môžu počítačové modely nervových buniek odhaliť všeobecné princípy fungovaniu mozgu?

Medzi ďalšími prednášajúcimi sa predstaví Michaela Brchnelová, doktorandka Univerzity v Leuvene v Belgicku, ktorá sa špecializuje na plazmovú fyziku. Ďalej spoznáte Martina Mokroša, postdoktoranda Fakulty lesníckej a drevárskej Českej zemědelskej univerzity v Prahe. Budete si môcť vypočuť aj Kristínu Kocákovú, ktorá sa venuje evolučnej biológii a paleontológii ako doktorandka Inštitútu a múzea paleontológie Univerzity v Zürichu vo Švajčiarsku. Môžete ju poznať aj z podcastu Dve baby o vede. Na konferencii budú prednášať mnohí ďalší vedci pôvodom zo Slovenska. Celý program konferencie nájdete na nasledujúcom linku: Žijem vedu naživo 2022 | Žijem vedu (zijemvedu.sk).

Stále v spojení

Ak má veda ísť dopredu, musí presahovať hranice. Nemálo slovenských vedcov preto zavial výskum do zahraničia, kde sa často zdržia na dlhé roky. Mnohí ale nechcú stratiť kontakt s kolegami a kolegyňami na Slovensku. Vytvárať prepojenia medzi slovenskou vedeckou komunitou a krajanmi v zahraničí bolo jedným z hnacích motorov založenia občianskeho združenia Žijem vedu. Konferencia je výsledkom práce organizačného tímu momentálne na Slovensku a vo Švédsku. Dáva priestor vedkyniam a vedcom, aby spoznali svoje vedecké príbehy, diskutovali na rôzne témy, vytvárali spolupráce, ponúkli stáže či pozície, ale najmä aby touto výmenou spoločne pomáhali slovenskej vede napredovať.

Rozmanitá veda

Moderná veda ťaží z interdisciplinarity. Prepájanie medzi odbormi prináša nové náhľady na videnie a fungovanie nášho sveta. Žijem vedu zastupuje všetky vedkyne a všetkých vedcov najrôznejších odborov a to sa odzrkadľuje aj v programe prednášok. Nechajte sa vtiahnuť našimi rečníčkami a rečníkmi na cestu medzi odbormi.

Čas na návrat… Ale ako na to?

Po čase strávenom v zahraničí prichádza aj moment rozhodovania. Zostať či sa vrátiť? Budem vedieť pokračovať vo svojom výskume? Ako si ho viem zafinancovať? Koľko administratívy na mňa čaká? Na tieto a podobné otázky budeme diskutovať za okrúhlym stolom pod názvom Ako sa vrátiť domov a ostať vo vede spolu s vedcami, ktorí tento krok podstúpili, a to Luciou Balážovou, Jozefom Mravcom, Martou Kahancovou, predsedom Slovenskej akadémie vied prof. Pavlom Šajgalíkom, ale aj zástupcami grantových programov Imrichom Barákom (APVV) a Zuzanou Reptovou (národný kontaktný bod pre ERC a MSCA).

Vidíme sa aj s vami?

Kedy: 20. decembra 2022, 9.00 – 16.00

Kde: Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Ilkovičova 2961, 841 04 Bratislava-Karlova Ves

Príďte osobne alebo sledujte konferenciu prostredníctvom živého prenosu na youtubovom kanáli Žijem vedu.

Registrácia: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc8hCRTJ9ppOFOf_QRBJ13VC2kCQnkbeXnF3PIgTtLe5YGvfw/viewform

Teší sa na vás organizačný tím Žijem vedu, o. z.

Partnermi konferencie sú Nadácia ESET, STU FEI, BTS Group, Slido.

 

Zdroj: o. z. Žijem vedu
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky