Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová bratislavská nemocnica nastaví vyšší štandard zdravotnej starostlivosti

Justína Mertušová

Jedinečné moderné technológie zachránia životy mnohým pacientom.

Zdroj: Matej Pok

Autor: Matej Pok

V marci budúceho roka otvorí svoje dvere pacientom najmodernejšia nemocnica na Slovensku. Bude poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť plne hradenú z verejného poistenia.

„Nemocnica bude zdravotnú starostlivosť poskytovať vo viac ako 50 špecializáciách,“ uviedol na tlačovej konferencii Róbert Hill, medicínsky riaditeľ nemocnice. Dominovať jej bude šesť multidisciplinárnych programov starostlivosti, a to program žena a dieťa, ortopedicko-traumatologický, neurovaskulárny, onkologický, kardiovaskulárny program a program porúch metabolizmu a trávenia.

Zdobia ju výnimočné technológie a inovácie

Nová bratislavská nemocnica, navrhnutá perami holandských architektov, je unikátna nielen z pohľadu inovatívneho konceptu interdisciplinárnej starostlivosti o pacienta, prostredia s dostatkom denného svetla, nových medicínskych procesov, ale hlavne svojím medicínskym vybavením. Nachádzajú sa v nej dva lineárne urýchľovače, dve magnetické rezonancie, päť CT prístrojov, 28 ultrazvukov, 80 liekových chladničiek a až 400 infúznych púmp a dávkovačov.

„V niektorých špecializáciách máme ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice. Ide o oblasť hepatobiliárnej chirurgie, neurochirurgie, anesteziológie a intenzívnej medicíny, intervenčnej rádiológie a kardiológie, radiačnej onkológie či robotickej chirurgie,“ vysvetľuje Hill.

Zdroj: Matej Pok

Čakáreň urgentného príjmu. Zdroj: Matej Pok

Prvý kybernetický nôž na Slovensku

V prvej podzemnej časti nemocnice je pracovisko radiačnej onkológie, ktoré je vybavené jedinečným kybernetických nožom CyberKnife. Táto technologická novinka v slovenskom zdravotníctve pomôže v liečbe onkologických pacientov pomocou vysokej a presnej dávky žiarenia, vďaka čomu sa jej proces skráti na niekoľko sedení.

CyberKnife používa rotujúce robotické rameno, ktoré sa pohybuje a ohýba okolo onkologického pacienta, aby zacielilo na nádory s vysokou presnosťou. Počítačovo vníma pohyb tela pri dýchaní a naprogramuje počet žiarení z rôznych výstupných miest, ktoré sa stretnú v jednom bode. Nôž je preto ideálny aj na liečbu citlivejších miest, ako sú mozog, pľúca alebo prostata.

Súčasťou pracoviska je tiež lineárny urýchľovač Elekta Harmony, ktorý je nainštalovaný len v 22 nemocniciach vo svete. Vďaka svojej funkcii FastTrack skracuje čas pri polohovaní pacienta pred liečbou až o polovicu a lieči desiatky indikácií vrátane rakoviny prostaty, pľúc či prsníkov.

Hladký prechod z urgentného príjmu až na operačnú sálu

Nemocnica je najzložitejšia civilná stavba svojho druhu, nič podobné neexistuje. Budova je navrhnutá tak, aby jej priestor poskytol maximálnu prevádzkovú efektívnosť, ale aj optimalizované logistické toky. To možno vidieť už pri prvom pohľade v čakárni nízkoprahového urgentného príjmu, kde je vyčlenená časť pre infekčných pacientov. Jej súčasťou je taktiež vyvolávací infostánok s pohyblivou obrazovkou určenou pre invalidov. Systém je špeciálne vyvinutý pre medicínske potreby tejto nemocnice, ktorá by mala byť jedného dňa plne bezpapierová.

Vo vysokoprahovej časti urgentného príjmu, v zóne prekládky pacienta, sú na dosah ruky prítomné oživovacie miestnosti, kde vie tím lekárov ošetriť až štyroch pacientov naraz. Hneď za nimi sú zámerne situované miestnosti s CT zariadeniami, ktoré slúžia na ošetrenie pacientov s cievnymi a mozgovými príhodami. Len v dosahu 50 metrov sa nachádzajú operačné sály. Pre plynulý chod urgentnej starostlivosti ide o najlepšie možné usporiadanie v priestore.

Zdroj: Matej Pok

Hybridná operačná sála. Zdroj: Matej Pok

Všetky operačné sály dýchajú priestorom. V najväčšej z nich, takzvanej hybridnej sále, budú prebiehať najkomplikovanejšie operácie, počas ktorých budú môcť lekári pacienta aj priamo röntgenovať. Miestnosť sa pýši vzduchotechnickým prstencom, najnovšou technológiou, ktorá oddeľuje operačné pole od zvyšku miestnosti, aby zabezpečila čo najväčšiu sterilitu prostredia. V celej sále sa pritom za hodinu vymení kubatúra vzduchu až 25-krát. Pre potreby ortopédov a chirurgov sú pripravené zobrazovacie systémy disponujúce detektormi s technológiou, ktorá dokáže znázorniť štruktúry menšie ako milimeter.

Súčasťou jednej z operačných sál je i najmodernejší laparoskopický operačný systém na Slovensku da Vinci Xi. Robotický systém simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta a je určený najmä na vykonávanie veľmi precíznych operácií prostaty, pľúc a rôznych gynekologických zákrokov. Operatér (lekár) sedí pri ovládacej konzole, odkiaľ pomocou joystickov ovláda robotické ramená, ktoré cez vpichy v koži pacienta vykonávajú samotný zákrok v tele.

 

Prístroj magnetickej rezonancie MAGNETOM Altea. Zdroj: Matej Pok

Magnetická rezonancia s využitím umelej inteligencie

Na prízemí nemocnice nájdeme dva prístroje magnetickej rezonancie, jeden so silou magnetu 3 T (Tesla), takzvaný MAGNETOM Vida, a druhý so silou magnetu 1,5 T – MAGNETOM Altea. Oba disponujú softvérom na báze umelej inteligencie a BioMatrix technológiou.

Prístroje poskytujú vynikajúcu kvalitu zobrazenia konzistentných a reprodukovateľných výsledkov v krátkom čase. Senzory BioMatrix automaticky detegujú dýchanie, čo umožňuje medicínskemu personálu vybrať optimálnu stratégiu vyšetrenia pre každého, a to i v prípade klaustrofobických pacientov. Kým v minulosti trvalo vyšetrenie mozgu viac ako pol hodiny, nový prístroj umožňuje skrátiť tento čas rádovo na 10 minút.

Ďalšou výhodou je okrem skrátenia času vyšetrení a väčšieho rozsahu výrazne lepšia kvalita obrazu, čím sa spresňuje kľúčová diagnostika, ktorá je náročná napríklad pri pacientoch trpiacich epilepsiou.

Zdroj: Matej Pok

Pacientska izba. Zdroj: Matej Pok

Najnovšie inovácie aj v detailoch

Nemocnica je od prijímacej haly až po pacientske izby vybavená unikátnymi povrchmi. Steny pokrýva špeciálna antibakteriálna, ale zároveň oku lahodiaca tapeta. Z podobného materiálu sú vyrobené tiež závesy, podlahy a kreslá. Látka na stoličkách a kreslách je primárne určená do prostredia medicínskych stavieb a odoláva 300-tisíc záťažovým cyklom. Pre lepšiu predstavu možno uviesť, že sa nezoderie ani vtedy, ak by ste na nej sedeli 100-krát denne počas 10 rokov.

Pacientske izby sú unifikované a veľkosťou spĺňajú normatív dvojlôžkovej izby. Sú vybavené moderným komunikátorom s audiosignálom, cez ktorý je sprostredkované spojenie so sestrou. V izbách sú v stropoch pre účely vykurovania a chladenia zasadené teplotné trámy, ktoré nefúkajú studený vzduch ako z klasickej klimatizácie, ale sála z nich chlad alebo teplo. Vďaka prietoku vody dosahujú cez veľkú plochu nízky priechod, nevíria prach, nemajú rotačné plochy, ktoré by rušili pacientov alebo sa opotrebovávali. Jedinečnosť podtrhujú taktiež detaily, napríklad chladničky, ktoré nevydávajú žiadne zvuky.

Potrubná pošta s rýchlosťou päť metrov za sekundu

Potrubná pošta zrýchli medicínske procesy a úkony. Bude slúžiť na bezpečnú prepravu, či už odobratých vzoriek biologického materiálu, alebo vybraných liečiv i z centrálnej prípravovne liekov, ktorá sa nachádza priamo v nemocnici. V nej pripraví robotický automat na základe predpisu pre každého pacienta balíček na určený čas s predpísanými dávkami a označí ho jedinečným QR kódom.

Rovnako však bude možné využiť poštu aj na prepravu dokumentov. V rádovo desiatkach sekúnd bude pneumaticky posielať utesnené kapsuly s obsahom cez celú nemocnicu.

Zdroj: tlačová konferencia a prehliadka nemocnice, NemocnicaBory

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky