Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na čo sa môžete tešiť v piatok na Týždni vedy a techniky?

VEDA NA DOSAH

V tomto článku vám prinášame tipy na podujatia a aktivity, ktoré na vás čakajú v piatok 11. novembra.

Cena za vedu a techniku. Foto: Ján Laštinec

Devätnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku (ďalej TVT) prebieha od 7. do 13. novembra na rôznych miestach Slovenska. Vyvrcholí práve dnes 11. novembra slávnostným odovzdávaním prestížneho ocenenia Cena za vedu a techniku 2022.

Hviezdna obloha

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV si pre vás pripravila pozorovanie nočnej oblohy. Podujatie sa uskutoční v areáli Astronomického ústavu SAV a začne o 17.00 hodine prednáškou doktora Hambáleka o čínskych súhvezdiach. Po jej skončení budú môcť účastníci za priaznivých poveternostných podmienok pozorovať zaujímavé objekty hviezdnej oblohy. Spoločnosť odporúča priniesť si červené svetlo (aj na smartfóne), teplé oblečenie a nepremokavú obuv.

Deň otvorených dverí Univerzity Komenského v Bratislave

Ak by ste chceli študovať na vysokej škole a stále netušíte čo, príďte na celouniverzitný Deň otvorených dverí aj na jednotlivé fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (UK). Program sa začína o 8.20 hodine v aule UK na Šafárikovom námestí v Bratislave. Po otvorení sa môžete tešiť na prednášky z oblasti klinickej embryológie, genetiky, biochémie, práva, teológie i technológie. Bližšie informácie za dozviete na https://zaziden.uniba.sk/.

Pozrite sa na svet pod mikroskopom

V Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši bude pre verejnosť od 15.00 do 17.00 hodiny prebiehať workshop Tajomstvá mikrosveta (pozorovanie mikroskopických detailov prírody).
Účastníkov čaká pozorovanie mikroskopických preparátov z botaniky a zo zoológie a pozorovanie detailov vybraných vzoriek minerálov, hornín, rastlín a živočíchov pomocou stereolúp. Návštevníci si vyskúšajú prácu s mikroskopom a tiež tvorbu vlastných preparátov.

Naučte sa niečo o mozgu

Skupina štyroch mladých vedcov z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si pre vás pripravila prednášku s názvom Mozog, pamäť a učenie.

Príďte o 10.00 hodine do Súkromného gymnázia DSA do Bardejova a zistite, či je mozog najzložitejšou štruktúrou, akú máme. Je riadiacim centrom všetkých našich pohybov, myšlienok, rozhodnutí a uchováva spomienky. Čo sa však stane, keď naša pamäť odrazu nie je ako bývala? Je vôbec možné pomôcť nášmu mozgu lepšie si pamätať? Naozaj sa musíme celý život iba učiť?

Odovzdávanie Ceny za vedu a techniku 2022

TVT vyvrcholí odovzdávaním ocenenia Cena za vedu a techniku 2022, ktoré bude prebiehať v piatok počas slávnostného galavečera. Súčasťou podujatia určeného pre odbornú verejnosť bude taktiež kultúrny program. Záznam z neho bude vysielaný v TV a zverejnený aj na YouTube CVTI SR.

Ocenenie udeľuje každoročne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) s cieľom podporiť rozvoj vedy a techniky a oceniť mimoriadne výsledky v tejto oblasti. Pre rok 2022 MŠVVaŠ SR udelí cenu v nasledujúcich kategóriách: Osobnosť vedy a techniky, Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Popularizátor vedy a Vedecko-technický tím roka.

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky