Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Májová Veda v CENTRE bude o farbách a klamoch (nielen) drahých kameňov

VEDA NA DOSAH

Vieme, ako vzniká pestrofarebnosť drahokamov. Tiež vieme, ako nás dokonca môžu oklamať.

Pozvánka na prednášku Petra Bačíka o farbách a očných klamoch (nielen) drahých kameňov.

Plagát podujatia Veda v CENTRE. Zdroj: CVTI SR

Podľa najväčšieho barda slovenskej ľúbostnej poézie Andreja Sládkoviča je dvojica zamilovaných „ako tie božie plamene, ako tie kvety na chladnej zemi, ako tie drahé kamene“. O božích plameňoch toho veľa nevieme, ale vieme, že kvety a drahé kamene majú všeličo spoločné – napríklad neuveriteľnú pestrosť farieb. A vieme dokonca i to, ako jednotlivé farby vznikajú, ako ich vnímame a aj to, ako nás môžu oklamať. Teda presnejšie – neklamú nás farby, klame nás náš vlastný mozog. Avšak vieme už aj dosť veľa o tom, ako nás klame.

Prednáška sa bude vysielať 27. mája o 17.00 hod. Záznam z podujatia bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 26. mája 2021 na mail vnd@cvtisr.sk. Pýtať sa budete môcť aj počas prednášky prostredníctvom aplikácie Slido alebo www.sli.do po zadaní hesla kaviaren.

Doc. Mgr. Peter Bačík, PhD., je docentom na Katedre mineralógie, petrológie a ložiskovej geológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a vedeckým pracovníkom Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Venuje sa pomerne širokému okruhu študovanej problematiky od teoretickej mineralógie a kryštalochémie minerálov až po aplikované smery vrátane gemológie, environmentálnej mineralógie a materiálovo-technologického výskumu. Špeciálny záujem má o farby minerálov, procesy ich vzniku, ich analýzu a využitie optickej absorpčnej spektroskopie vo výskume minerálov.

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod. v priestoroch CVTI SR v Bratislave (s výnimkou mimoriadnych udalostí). Vstup je pre verejnosť voľný.

(LDS, MAT)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky