Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Laureát Nobelovej ceny Michel Mayor a astrofyzik Garik Israelian sa čoskoro zídu na diskusii v Bratislave

VEDA NA DOSAH

Podujatím bude divákov sprevádzať americký popularizátor astronómie a vesmíru David Eicher.

Michel Mayor a Garik Israelian budú diskutovať o možnosti rozpoznania inteligentného života vo vesmíre. Zdroj: iStockphoto.com

Michel Mayor a Garik Israelian budú diskutovať o možnosti rozpoznania inteligentného života vo vesmíre. Zdroj: iStockphoto.com

Slovensko po roku vďaka Nadácii Eset opäť privíta významné osobnosti svetovej vedy vo vedeckej diskusii roka.

O možnosti rozpoznania inteligentného života vo vesmíre budú 10. októbra o 18.00 hod. v priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave diskutovať Michel Mayor, nositeľ Nobelovej ceny, ktorý toto ocenenie získal v roku 2019 za objavenie exoplanét (teda planét, ktoré krúžia okolo inej hviezdy, než je naše Slnko, pozn. red.), a spoluzakladateľ medzinárodného festivalu STARMUS Garik Israelian.

Diskusiu bude moderovať známy americký popularizátor astronómie a vesmíru David Eicher, ktorý je spolu s Brianom Mayom spoluautorom viacerých kníh o vesmíre a hviezdach.

Nobelista a tohtoročný predseda medzinárodnej komisie ocenenia ESET Science Award Michel Mayor a Garik Israelian, spoluzakladateľ festivalu STARMUS, ktorý sa bude konať na Slovensku s podporou spoločnosti ESET v máji 2024, budú spolu s popularizátorom vedy Davidom Eicherom hľadať odpovede napríklad na nasledujúce otázky: Ako ďaleko sme od stretnutia s inteligentným životom? Čo by sme mali robiť, keď naň narazíme? Mal by sa výskum vesmíru zamerať na hľadanie inteligentného života alebo ďalších zdrojov pre našu planétu?

Diváci budú môcť diskutujúcim položiť otázky tiež, diskutujúci sa ich pokúsia počas stretnutia zodpovedať.

Záujemcovia o jedinečné podujatie si naň môžu zakúpiť lístky vopred prostredníctvom internetu.

O diskutujúcich

Michel Mayor

Profesor Michel Mayor pôsobí ako astrofyzik na Ženevskej univerzite vo Švajčiarsku. V roku 1995 objavil spolu s Didierom Quelozom prvú exoplanétu – planétu mimo slnečnej sústavy – 51 Pegasi b. Tá obieha okolo 51 Pegasi, hviezdy podobnej Slnku, ktorá sa nachádza v našej Galaxii Mliečna cesta. Profesor Mayor je držiteľom švajčiarskej Ceny Marcela Benoista za svoje pracovné zásluhy a ich význam pre ľudský život. V roku 2000 získal Balzanovu cenu a v roku 2004 Medailu Alberta Einsteina. V roku 2005 bol ocenený cenou Shaw Prize za astronómiu, v roku 2015 Kjótskou cenou, v roku 2017 Wolfovou cenou a v roku 2019 Nobelovou cenou. So svojím tímom má zásluhy na objavení veľkej časti všetkých známych exoplanét v Mliečnej ceste, dodnes ich je asi 5000. Michel Mayor je hlavným riešiteľom planetárneho prieskumu v zariadení HARPS, ktoré objavuje čoraz viac superzemí a malých planét podobných Neptúnu.

Garik Israelian

Garik Israelian, astrofyzik v Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC), je spoluzakladateľom festivalu STARMUS. Je hlavným riešiteľom projektu Observačné testy procesov nukleosyntézy vo vesmíre. V roku 1999 stál na čele spolupráce, ktorej výsledkom bolo pozorovanie dôkazov, že čierne diery vznikajú ako výsledok výbuchov supernov. Od roku 2010 je držiteľom ceny Viktora Ambartsumiana za astrofyziku, fyziku alebo matematiku, ktorú spolu s Michelom Mayorom a Nunom Santosom získal za výskum extrasolárnych planét a ich materských hviezd.

David Eicher

David Eicher je americký redaktor, spisovateľ a popularizátor astronómie a vesmíru. Od roku 2002 je šéfredaktorom časopisu Astronomy. Je autorom, spoluautorom alebo redaktorom 21 kníh o vede a americkej histórii. Spolu s Brianom Mayom uviedli na trh aj dve unikátne astronomické knihy. Prvá s názvom Mission Moon 3-D: A New Perspective on the Space Race rozpráva aj prostredníctvom úchvatných 3D fotografií a obrázkov príbeh o pristátí na Mesiaci a udalostiach, ktoré k nemu viedli. Druhá s názvom Cosmic Clouds 3-D obsahuje úžasné 3D obrázky, ktoré čitateľov prevedú od vzniku až po zánik hviezd. Je známy tiež tým, že ako 15-ročný stredoškolák založil časopis o astronomických pozorovaniach Deep Sky Monthly.

O Nadácii ESET

Nadácia ESET vznikla v roku 2011 a medzi jej primárne aktivity patrí rozvíjanie vzdelania v oblasti informačných technológií, internetovej bezpečnosti, popularizácie vedy a výskumu, ako aj podpora projektov týkajúcich sa občianskej spoločnosti. Za necelých 10 rokov svojej úspešnej existencie vytvorila Nadácia ESET dlhodobé partnerstvá s organizáciami, ktorých ciele a výstupy prispievajú k naplneniu jej smerovania.

Zdroj: TS Seesame
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky