Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hosťami siedmeho medzinárodného festivalu vedy, umenia a hudby STARMUS budú aj Chris Hadfield a Charlie Duke

VEDA NA DOSAH

Účasť na festivale potvrdilo až 8 nobelistov. Ústrednou témou nadchádzajúceho ročníka podujatia bude budúcnosť našej planéty.

Na tlačovej konferencii k festivalu Starmus v Bratislave sa zúčastnil aj držiteľ nobelovej ceny Michel Mayor a hudobník Jean-Michel Jarre. Foto: Linda Kisková Bohušová

Na tlačovej konferencii k festivalu STARMUS v Bratislave sa zúčastnili aj držiteľ Nobelovej ceny Michel Mayor a hudobník Jean-Michel Jarre. Foto: Linda Kisková Bohušová

Hosťami siedmeho medzinárodného festivalu vedy, umenia a hudby STARMUS budú aj astronauti Chris Hadfield a Charlie Duke. Chris Hadfield velil ISS a Charlie Duke ako člen misie Apollo 16 kráčal po Mesiaci. Svoju účasť na podujatí, ktoré sa uskutoční v Bratislave v máji 2024, potvrdilo zatiaľ osem nobelistov. STARMUS prinesie na Slovensko spoločnosť ESET ako hlavný partner festivalu.

Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na výnimočných svetových rečníkov, panelové diskusie i hudobné vystúpenia. Čakajú ich prednášky venované témam na hranici nášho poznania v astrofyzike, informatike, neurovede, mikrobiológii, biochémii a iných vedách, ale aj rôzne aktivity.

Jednou z nich bude napríklad slávnostné odovzdávanie Medaily Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje v kategóriách Hudba a umenie, Vedecké písanie, Film a zábava a Celoživotné dielo. V minulosti ju dostali napríklad Jane Goodallová, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer či dokument Apollo 11.

Záujemcov a záujemkyne čaká aj škola astrofotografie, určená pre nadšencov, ktorí sa chcú dozvedieť najnovšie poznatky o fotografovaní nočnej oblohy. Organizuje ju spisovateľ a redaktor magazínu Astronomy Michael E. Bakich, ku ktorému sa pridajú traja svetovo uznávaní astrofotografi Damian A. Peach, Chris Schur a Martin Ratcliffe. Pôjde tak o jedinečnú príležitosť pre expertov i amatérov, ktorí sa zameriavajú na fotografovanie nebeských objektov.

Ústrednou témou budúcnosť planéty

Ústrednou témou nadchádzajúceho ročníka festivalu bude budúcnosť našej planéty. „Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Po viac ako 10 rokoch zameraných na vesmír obracia STARMUS svoj pohľad od hviezd k budúcnosti našej planéty a sme nadšení, že siedmy ročník sa uskutoční v takom úžasnom hlavnom meste, akým je Bratislava. Veríme, že prostredníctvom nášho neobyčajného programu s desiatkami podujatí s nositeľmi Nobelovej ceny, umelcami a ďalšími svetovými lídrami podporíme záujem o vedu u mnohých ľudí nielen na Slovensku, ale vďaka strategickej polohe v srdci Európy aj v susedných krajinách,“ poznamenal Garik Israelian, zakladajúci riaditeľ festivalu STARMUS.

Okrem čerstvo potvrdených vedcov Chrisa Hadfielda a Charlieho Duka budú hosťami festivalu aj švajčiarsky astrofyzik Michel Mayor, ktorý mal len pred pár dňami v Bratislave diskusiu o inteligentnom živote vo vesmíre a o tom, či takúto formu života dokážeme rozpoznať, či Pietro Barabaschi, riaditeľ experimentu ITER, ktorý buduje najväčší fúzny reaktor na svete.
Ďalšími rečníkmi podujatia budú Donna Stricklandová, fyzička a laureátka Nobelovej ceny za fyziku z roku 2018, Gary Marcus, psychológ a kognitívny vedec zameriavajúci sa na AI, Neil Lawrence, DeepMind profesor pôsobiaci na Cambridgeskej univerzite, či bývalá prezidentka Írska a prezidentka organizácie The Elders Mary Robinsonová. Kompletný zoznam hosťov a hostiek festivalu STARMUS nájdete na oficiálnej stránke podujatia.

O hudobný zážitok sa postarajú francúzska legenda elektronickej hudby Jean-Michel Jarre, americká punkrocková kapela The Offspring a britská popová ikona Tony Hadley, ktorý sa preslávil v 80. rokoch ešte ako člen kapely Spandau Ballet.

Popularizácia vedeckého poznania na prvom mieste

Festival STARMUS prepája vedu a umenie výnimočným spôsobom, pričom jeho cieľom je popularizovať vedecké poznanie. Založili ho astrofyzik Garik Israelian spolu s gitaristom skupiny Queen a astrofyzikom sirom Brianom Mayom. Spoločnosť ESET sa stala partnerom festivalu, aby pokračovala v intenzívnej podpore vedy a výskumu a zároveň pozitívnej propagácii Slovenska v zahraničí.

„Partnerstvo s festivalom STARMUS nás teší, pretože ide o unikátnu oslavu vedy a umenia, ktorá ľudí inšpiruje k zvedavosti a inováciám. V spoločnosti ESET prepájame výskum a technológie s bezpečnosťou. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili bezpečné digitálne prostredie pre všetkých,“ povedal Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET. „V našom neustále sa meniacom digitálnom prostredí je dôležité nielen chrániť technológie, ale aj oceniť vedecké úspechy, ktoré poháňajú pokrok ľudstva. STARMUS slúži ako platforma na oslavu takýchto úspechov a inšpiruje budúcich lídrov v oboch oblastiach.“

„Veda je cestou k zvedavosti, mostom k porozumeniu a majákom nekonečných možností,“ doplnil Garik Israelian, astrofyzik a riaditeľ festivalu STARMUS. „Prijať vedu znamená prijať budúcnosť – podporovať kritické myslenie a poháňať inovácie. V rýchlo sa rozvíjajúcom svete nám vedecké poznatky umožňujú robiť informované rozhodnutia, spochybňovať neznáme a formovať svetlejšie zajtrajšky. S festivalom STARMUS sa snažíme inšpirovať ľudí, aby skúmali, objavovali a verili v mimoriadny potenciál, ktorý sa ukrýva vo svete vedy,“ uzatvoril.

O festivale STARMUS

Odkedy sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca i dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a v astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – ešte aj k našim najbližším susedným hviezdam.

STARMUS je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian, PhD., astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC), a sir Brian May, PhD., astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.

Medaila Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu

V roku 2015 vytvorili Stephen Hawking a Alexej Leonov spolu s Brianom Mayom Medailu Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje jednotlivcom a tímom za významný prínos vo vedeckej komunikácii. Medzi predchádzajúcich držiteľov Medaily Stephena Hawkinga patria Dr. Jane Goodallová, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer či dokument Apollo 11.

O spoločnosti ESET

Spoločnosť ESET poskytuje už viac ako 30 rokov inovatívne a oceňované digitálne zabezpečenie pre milióny firiem, domácností a kritickú infraštruktúru. ESET je priekopníkom v oblasti heuristickej detekcie, strojového učenia a umelej inteligencie, pričom ponúka bezkonkurenčné riešenia kybernetickej bezpečnosti založené na globálnej sieti výskumno-vývojových centier, oceňovaných výskumníkoch a unikátnej Threat Intelligence.

Zdroje: TS Seesame, SECTOR

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky