Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Decembrová Veda v CENTRE: Koža v zimnom období

VEDA NA DOSAH

S profesorkou dermatologičkou Máriou Šimaljakovou sa budeme rozprávať o starostlivosti kože a vhodných kozmetických prípravkov.

Banner k podujatiu Veda v CENTRE na tému Koža v zimnom období. Prednášajúca: Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA, MPH. Zdroj: CVTI SR

Chladné a sychravé počasie v kontraste so suchými prekúrenými miestnosťami sú záťažovým testom odolnosti každej pleti. Ako teda máme ošetrovať pokožku v zime a akú starostlivosť treba zvoliť pri kožných ochoreniach? Prečo nás trápi vypadávanie vlasov? Ako ochránime pokožku pred vplyvmi, ako je vietor, mráz a slnečné žiarenie? Odpovede na tieto otázky sa dozvieme vo Vede v CENTRE vo štvrtok 14. decembra 2023 o 17.00 hod. v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Našou hostkou bude dermatologička prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA, MPH, z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 13. decembra 2023 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.

Koža ako najväčší telesný orgán tvorí asi šesť percent hmotnosti celého tela. Pôsobí ako bariéra pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, zabraňuje vstupu rôznych patogénov a chemikálií, vie si poradiť so zmenami počasia a reguluje telesnú teplotu. Ochranný fosfolipidový film v zrohovatenej vrstve pokožky bráni odparovaniu vody a dodáva koži vláčnosť. Kožné ochorenia najviac ovplyvňuje počasie počas zimy a leta. V zime má ťažší priebeh psoriáza, atopická dermatitída a seboroická dermatitída. V lete sa zas zhoršujú niektoré zápalové ochorenia kože či ochorenia v dôsledku metabolických porúch.

Medzi príčiny záťaže pokožky v aktuálnom zimnom období patrí znížené prekrvenie, suchosť v dôsledku pôsobenia vetra a mrazu, náhle zmeny teplôt medzi interiérom a exteriérom, zníženie produkcie mazu, stenčenie pokožky a pomalšia regenerácia vinou nedostatočnej výživy. Kozmetické prípravky používané v zimnom období by mali obsahovať humektanty, látky priťahujúce vodu z okolia, okluzíva, ktoré majú bariérovú a ochrannú funkciu, a emolienciá, ktoré zabraňujú transepidermálnej strate vody.

Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA, MPH,  je prednostkou Dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice Bratislava. Je krajskou odborníčkou pre dermatovenerológiu pri Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky, viceprezidentkou výboru Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti a prezidentkou Slovenskej mykopatologickej spoločnosti. Vedie centrum biologickej liečby, rieši, diagnostikuje a navrhuje terapiu závažných dermatologických ochorení. Za svoju činnosť získala niekoľko ocenení – zlatú medailu LF UK aj zlatú medailu Slovenskej lekárskej spoločnosti. Špecializuje sa na mykológiu v dermatológii, psoriázu, atopickú dermatitídu a biologickú liečbu v dermatológii. Je autorkou vedeckých publikácií a spoluautorkou učebníc a skrípt. Prednáša na odborných konferenciách a sympóziách doma i v zahraničí, publikuje v médiách a prispieva k informovanosti verejnosti o kožných chorobách.

Čo je vedecká kaviareň?

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE organizuje pre širokú verejnosť pravidelne, každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod., Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Prvá kaviareň sa uskutočnila 21. mája 2008.

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky