Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vitamín C ovplyvnil život ľudí na celom svete. Čo o ňom viete?

Marek Kajan

Na obaloch potravín má označenie E300.

Zelenina a ovocie obsahujúce vitamín C. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

V dnešnej dobe vyrábajú firmy vitamín C chemicky a pridávajú ho ako prísadu do ovocných šalátov, džúsov, cereálií a mnohých ďalších potravín.

Okrem toho sa vitamín C v potravinárstve využíva aj preto, že pomáha zachovať farbu spracovaného mäsa, predlžuje trvanlivosť mlieka v prášku, zabraňuje vyblednutiu ovocných štiav alebo urýchľuje zrenie múky. Na obaloch rôznych produktov je označený ako E300.

Ľudské telo si vitamíny nedokáže vytvoriť, túto schopnosť stratilo v priebehu evolúcie pred asi 60 miliónmi rokov. Človek ich preto musí prijímať z potravy.

Uvedený fakt nám sčasti poskytuje obraz o diéte našich predkov. Ich strava musela byť dostatočne bohatá na vitamín C, keďže ich strata génu negatívne neovplyvnila.

Väčšina živočíchov túto schopnosť nestratila, ich telo si dokáže vitamín C vytvoriť.

Avitaminóza a skorbut

Nedostatok vitamínu C vyvoláva u človeka ochorenie zvané skorbut. Ochorenie sa prejavuje krvácaním z ďasien, vypadávaním zubov, zápachom z úst, otváraním starých rán, ešte aj opätovným lámaním zrastených kostí. Ak pacient nepodstúpi liečbu, zomrie.

Najlepšie by o tomto ochorení dokázali rozprávať námorníci z osemnásteho storočia. Skorbut bol v tomto období obávaným zabijakom. Dokonca mal na svedomí viac úmrtí ako búrky, potopenia lodí či bojové operácie dohromady.

Známy je príbeh Georga Angusa, ktorý so svojou družinou okradol Španielsko o 70 ton striebra. Z 1854 mužov, ktorí s ním prístav opustili, sa vrátili 188. Väčšinu z nich skolil práve skorbut.

Medzi rokmi 1500 až 1800 mal skorbut na svedomí viac ako 2 000 000 obetí.

Vitamínové doplnky vo forme kapsúl. Zdroj: iStockphoto.com

Vitamínové doplnky vo forme kapsúl. Zdroj: iStockphoto.com

Vitamín C a súčasnosť

Reklamy farmaceutických firiem často zdôrazňujú, že vitamín C pomáha pri liečbe prechladnutia a chrípky. Denné užívanie vitamínu C ponúka vynikajúcu prevenciu i podporu pri ich liečbe a posilňuje imunitný systém.

Dôležité je, že vitamín C je výživový doplnok, a tak nespadá pod zákon o liekoch, ale pod zákon o potravinách.

Okrem iného to znamená, že pri ňom nikto neskúmal, či naozaj pomáha liečiť ochorenia. Zároveň je to aj dôvod, prečo sú jednotlivé tvrdenia v reklamách také vágne a výrobcovia nemôžu jasne povedať, že vitamín C lieči chrípku.

Navyše je veľmi náročné predávkovať sa vitamínom C. Je totiž rozpustný vo vode a ak ho človek užije priveľa, telo sa ho jednoducho zbaví v moči. Je preto skvelým adeptom na výživový doplnok.

Všetci ľudia vedia, že vitamín C je zdravý, a preto majú pocit, že výživové doplnky s jeho obsahom im môžu len pomôcť.

Treba mať však na pamäti jednu vec. To, že je niečo dobré, ešte neznamená, že jeho väčšie množstvo bude pre naše telo prospešnejšie.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky