Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Bratislave sa bude opäť očkovať proti HPV vírusu

VEDA NA DOSAH

Bratislavský samosprávny kraj organizuje 16. 12. 2022 v Bratislave v poradí tretí hromadný očkovací deň.

Očkovanie detí. Zdroj: iStockphoto.com

Tento piatok 16. decembra 2022 organizuje Bratislavský samosprávny kraj v Bratislave v poradí tretí hromadný očkovací deň proti HPV, v rámci ktorého sa môže ktokoľvek zaregistrovať a prísť sa dať zaočkovať. Záujemcovia si tak nemusia plánovať očkovanie u svojho lekára a čakať, ale vybavia to rýchlejšie takto, plus na mieste získajú od odborníkov všetky potrebné informácie.

Kde a ako sa bude dať zaočkovať?

V zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 preočkujú od 13.00 do 18.00 hodiny tých, ktorí už zaočkovaní boli (prvou, druhou dávkou), ale budú očkovať aj nových záujemcov. Je však potrebná registrácia na presný čas. Zaregistrovať sa môžete na odkaze HPV očkovanie – Bratislavskykraj.sk.

Očkovanie je určené pre deti (od 9 rokov) aj dospelých, a to pre obe pohlavia. Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15 rokov a trojdávková pre osoby nad 15 rokov.

„Je to možnosť ako predísť rakovine. Je to asi jediná rakovina, ktorá má tento infekčný pôvod a dá sa jej zabrániť,“ pripomína lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.

Očkovanie proti HPV je plne hradené pre 12-ročné dievčatá a 12-ročných chlapcov (dovŕšený 12. rok, ešte pred 13. narodeninami). Staršie dievčatá a starší chlapci môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia spätne časť ceny vakcíny. Podrobnosti nájdete na stránkach poisťovní Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union a Dôvera. Dospelí si hradia vakcínu sami v plnej výške.

Ľudský papilomavírus

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví.

Rakovina krčka maternice je zhubné ochorenie, ktoré vyvoláva v 99 prípadoch ľudský papilomavírus (HPV). Je to druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku vo veku od 0 do 45 rokov. Denne je toto ochorenie diagnostikované v priemere dvom ženám. V roku 2020 naň zomrelo 284 žien.

Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka.

Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok. Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a obe pohlavia.

Očkovanie usporadúva Bratislavský kraj v spolupráci s o. z. LIGA PROTI RAKOVINE a o. z. NIE RAKOVINE.

Zdroj: BSK

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky