Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bratislavský samosprávny kraj organizuje Deň očkovania proti HPV vírusu

VEDA NA DOSAH

Chce prispieť k prevencii onkologických ochorení i poukázať na potrebu prevencie a vakcinácie.

HPV vírus. Zdroj: iStockphoto.com

HPV vírus. Zdroj: iStockphoto.com

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa rozhodol prispieť k prevencii onkologických ochorení. Pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE a Liga proti rakovine organizuje v piatok 9. septembra 2022 Deň očkovania proti vírusu HPV.

Očkovanie proti HPV sa uskutoční v čase od 13.00 do 17.00 hodiny v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom háji.

„Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Pritom drvivej väčšine týchto úmrtí by sa dalo predísť, pretože sa pred ním dá efektívne chrániť očkovaním alebo pravidelnými preventívnymi prehliadkami so skríningom u gynekológa. Preto sme sa rozhodli zorganizovať Deň očkovania proti HPV vírusu,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Určený je osobám, ktoré sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať si očkovanie u svojho lekára.

Ako treba postupovať, ak sa chcete dať zaočkovať?

O očkovanie môžu požiadať všetky 12-ročné dievčatá a 12-roční chlapci (očkovanie je plne hradené zo zdravotného poistenia). Očkovať budú aj staršie deti a dospelých, budú si však musieť vyzdvihnúť a uhradiť vakcínu v lekárni.

Zaregistrujte sa na webe bratislavskykraj.sk. Vďaka tomu vie Bratislavská župa zabezpečiť plynulosť očkovania. Po registrácii dostanete potvrdzujúci e-mail. Očkovať sa dá aj bez registrácie, prednosť však majú ľudia s objednaným termínom.

Neplnoleté deti sa môžu očkovať len v prítomnosti a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu (rodiča).

V rámci Dňa očkovania proti HPV (9. 9. 2022) bude Bratislavská župa podávať prvé dávky, ako i druhé dávky v trojdávkovej schéme pre tých, ktorí boli očkovaní 17. 6. 2022. Deti do 15 rokov majú dostať spolu dve dávky, druhú po 5 až 13 mesiacoch. Staršie osoby dostanú tri dávky, a to v rozpätí 2 a 6 mesiacov po prvej.

Ľudský papilomavírus

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu v prípade oboch pohlaví.

Rakovina krčka maternice je zhubné ochorenie, ktoré v 99 prípadoch vyvoláva ľudský papilomavírus (HPV). Je to druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku vo veku od 0 do 45 rokov. Denne je toto ochorenie diagnostikované v priemere dvom ženám. V roku 2020 naň zomrelo 284 žien.

Okrem rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka.

Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok. Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a obe pohlavia.

Zdroj: bratislavskykraj1, bratislavskykraj2

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky