Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Svetový deň sklerózy multiplex pripomína dôležitosť správneho životného štýlu

VEDA NA DOSAH

Iniciatíva Spolu Môžeme pripravila pre pacientov a pacientky s týmto ochorením špeciálne podujatie.

Iniciatíva Spolu Môžeme pripravila pre účastníkov svojho podujatia rozmanité pohybové aktivity. Zdroj: iStockphoto.com

Iniciatíva Spolu Môžeme pripravila pre účastníkov svojho podujatia rozmanité pohybové aktivity. Zdroj: iStockphoto.com

Už zajtra sa pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex označovaného tiež ako Deň slnečníc uskutoční pre pacientov trpiacich týmto ochorením v Squash centre Pionierska v Bratislave špeciálne športové podujatie. Jeho organizátorom je iniciatíva Spolu Môžeme. Tá spája všetkých, ktorých sa táto diagnóza týka.

Na účastníkov podujatia čakajú od 10.00 hodiny rôzne pohybové aktivity. K dispozícii budú špičkoví inštruktori tanca, zumby, strečingu, jogy i sebaobrany, pre deti veselý program s animátormi a chýbať nebude ani občerstvenie.

„Svetový deň sme sa rozhodli osláviť vo veľkom štýle. Pozývame pacientov, pacientky aj ich rodinných príslušníkov, aby sa zúčastnili na našom Dni slnečníc. Veríme, že podujatie pomôže posilniť i našu komunitu pacientov, pre ktorých je vzájomná podpora kľúčová,“ uvádza zakladateľka iniciatívy Helena Šurinová.

Trápia sa s únavou

„Mnoho ľudí s ochorením skleróza multiplex sa trápi s únavou i so psychickými problémami,“ vysvetľuje Šurinová. „Od odborníkov a odborníčok však vieme, že práve aktívnejší prístup a pohyb môže pacientom značne pomôcť. Samozrejme, netreba chcieť zabehnúť maratón, veľkým prínosom je akýkoľvek pohyb, ktorý robí pacientom dobre fyzicky i psychicky. Aj od samotných pacientov vieme, že k tomu, aby sa cítili lepšie, stačí i malá prechádzka a strečing,“ dodáva.

Záujemcovia sa z kapacitných dôvodov musia pred podujatím čo najskôr zaregistrovať. Viac informácií nájdu tiež na webstránke http://denslnecnic.sk či www.spolumozeme.sk.

Chronické zápalové ochorenie

Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje centrálny nervový systém. Je najčastejšou neúrazovou príčinou invalidizácie mladých ľudí vo veku 20 až 40 rokov a celosvetovo postihuje viac ako 2,5 milióna ľudí.

Nervová bunka napadnutá Protilátkami/3D ilustrácia autoimunitného ochorenia. Zdroj: iStockphoto.com

Nervová bunka napadnutá protilátkami/3D ilustrácia autoimunitného ochorenia. Zdroj: iStockphoto.com

Príčiny vzniku tohto ochorenia dodnes nie sú známe a aj keď nie je celkom vyliečiteľné, pri včasnej diagnostike býva dobre liečiteľné. Združenie Spolu Môžeme sa tento rok rozhodlo hovoriť viac o zdravom stravovaní, pohybe a možnom vplyve životného štýlu na samotné ochorenie.

Pomáhajú už siedmy rok

Spolu Môžeme pomáha pacientom s „esemkou“ už od roku 2017. Iniciatíva zorganizovala viacero webinárov o zdravom varení, psychohygiene či možnostiach cvičenia s fyzioterapeutmi.

Po celý čas pritom upozorňuje na fakt, že o ochorení skleróza multiplex sa stále hovorí málo a v spoločnosti o ňom koluje mnoho predsudkov. Členky združenia preto veria, že pripomenutím Svetového dňa diagnózy skleróza multiplex prispejú k povedomiu o tomto neľahkom ochorení, povzbudeniu novodiagnostikovaných pacientov a podporia tých, ktorí s týmto chronickým ochorením už dlhší čas žijú.

Zdroj: TS Spolu Môžeme
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky