Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stravovanie otca pred počatím ovplyvňuje jeho nadsemenníky a zdravie detí

VEDA NA DOSAH

Hmotnosť detí a riziko metabolických ochorení môže závisieť aj od fragmentov RNA, prenášaných prostredníctvom spermií.

Reďkovka a limetka ako spermie a vajíčko. Zdroj: iStockphoto.com

Reďkovky a limetka ako spermie a vajíčko. Zdroj: iStockphoto.com

Ak chcete dať svojmu dieťaťu ten najlepší štart do života plného zdravia, budete musieť začať skoro, naozaj skoro, dokonca ešte pred počatím. Nová štúdia vedcov z Helmholtzovho centra v Mníchove ukazuje, že strava a celkový zdravotný stav otcov pred počatím dieťaťa môžu ovplyvniť dlhodobé zdravie ich dieťaťa.

Informácie zo spermií

Otcovia odovzdávajú genetický materiál svojim deťom prostredníctvom pohlavných buniek – spermií. Každá z nich nesie jednu sadu 23 chromozómov. V nej sú obsiahnuté gény, ktoré prispievajú k rôznym črtám a charakteristikám dieťaťa. Táto genetická informácia sa spojí s genetickým materiálom ženského vajíčka, ktorý obsahuje tiež 23 chromozómov, a vytvorí novú sadu 46 chromozómov dieťaťa.

Kombinovaný genetický materiál ovplyvňuje všetko od fyzických vlastností, ako sú farba očí a výška, až po genetické predispozície a určité zdravotné predispozície.

Výskumníci sa v novej štúdii zamerali na špeciálne malé molekuly RNA v spermiách, známe ako mitochondriálne fragmenty tRNA (mt-tsRNA). Predtým sa predpokladalo, že otcovia sa nezúčastňujú na genetickej výbave mitochondrií potomkov. Nedávne štúdie, ako je aj táto, teraz ukazujú, že spermie prenášajú fragmenty mt-tsRNA do vajíčka počas oplodnenia.

Tieto fragmenty RNA hrajú kľúčovú úlohu v dedičnosti zdravotných znakov tým, že regulujú génovú expresiu (prepis genetickej informácie, pozn. red).

Tehotenstvo. Zdroj: iStockphoto.com

Tehotenstvo. Zdroj: iStockphoto.com

Váha otca naozaj zaváži

Výskumníci využili údaje z 3000 rodín, ktoré boli súčasťou štúdie LIFE Child. Ide o veľký projekt, ktorý dlhodobo sleduje populáciu v Lipsku v Nemecku. Jeho cieľom je pozorovať zdravý vývoj dieťaťa od narodenia až po dospelosť a porozumieť vývoju ochorení spojených so životosprávou, ako je napríklad obezita.

Podrobné analýzy vedcov odhalili, že telesná hmotnosť otca ovplyvňuje hmotnosť a náchylnosť ich detí na metabolické ochorenia nezávisle od hmotnosti matky, genetiky rodičov alebo faktorov prostredia. K variácii BMI potomstva pritom BMI otca prispelo na úrovni 6,5 percenta. Otcovská nadváha u potomkov dokonca zdvojnásobila riziko obezity, najmä ak boli matky štíhle.

Prenos i mimo DNA

Tím sa rozhodol svoje zistenia potvrdiť na zvieracom modeli, a preto vedci uskutočnili experimenty s myšami, ktoré kŕmili dva týždne stravou s vysokým obsahom tukov. Táto strava ovplyvnila ich reprodukčné orgány – dôležité nadsemenníky, kde dozrievajú spermie. Takéto samce mali potomkov so zvýšeným sklonom k metabolickým ochoreniam.

Ďalšie laboratórne štúdie odhalili, že mt-tsRNA zo spermií mali vplyv na prepis génovej informácie v embryách, čo zase ovplyvňuje vývoj a zdravie potomstva. Výsledky vedcov podporujú hypotézu, že medzi generáciami existuje aj epigenetický prenos (mimo nukleových kyselín DNA) niektorých zdravotných znakov, akými je napríklad cukrovka alebo obezita.

Epigenetika tu slúži ako molekulárne spojenie medzi prostredím a genómom, a to aj naprieč generáciami.

Vedci apelujú, že by sa preventívnej zdravotnej starostlivosti u mužov, ktorí sa chcú stať otcami, mala venovať väčšia pozornosť.

Zdroj: Neurosciencenews, Earth, News Medical

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky