Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sedmina ľudí je závislá od priemyselne spracovaných potravín, odhalila nová metaštúdia

Andrea Fedorovičová

Závislosť od sladkostí či slaných snackov sa prejavuje podobne ako tá od drog. Typické je nadužívanie a strata kontroly pri ich konzumácii.

Vysokospracovanými maškrtami sa zvykneme odmeňovať. Nevedomky si tak budujeme závislosť. Zdroj: iStockphoto.com

Vysokospracovanými maškrtami sa zvykneme odmeňovať. Nevedomky si tak budujeme závislosť. Zdroj: iStockphoto.com

Až 14 percent dospelých a 12 percent detí je závislých od vysoko priemyselne spracovaných potravín, ako sú čokoládové tyčinky alebo slané zemiačiky. Závislosť sa u nich podľa hlavnej autorky novej štúdie Ashley Gearhardtovej z Michiganskej univerzity prejavuje podobne ako závislosť od alkoholu, nikotínu či kokaínu.

Typické je nadužívanie spracovaných potravín, strata kontroly pri ich konzumácii či skutočnosť, že človek pokračuje v ich jedení, aj keď si uvedomuje, že si tým škodí.

Ak sa u človeka objavia aspoň dva z menovaných symptómov a súčasne pociťuje fyzické či psychické problémy, je pravdepodobne závislý.

metaštúdii, zverejnenej v odbornom časopise The British Medical Journal, autorky analyzovali 281 odborných štúdií z 36 krajín.

Hlavná autorka práce sa napríklad stretla s pacientkou s diabetom 2. typu, ktorá si uvedomovala, že konzumáciou potravín s vysokým podielom cukru riskuje závažné zdravotné problémy, a napriek tomu ich nedokázala prestať jesť. „A nebolo to tak, že by si dala jednu šišku. Zjedla ich za škatuľu a hovorila, že skrátka nemôže odolať,“ opísala vedkyňa.

V kuchyni ich zvyčajne nemáte

Vysoko priemyselne spracované potraviny môže človek rozoznať tak, že pozostávajú z ingrediencií, ktoré ľudia zvyčajne nezvyknú mať v kuchyni. Ďalším znakom je, že obsahujú veľké množstvo rafinovaných sacharidov a pridaných tukov, často obe zložky naraz (napríklad čokoládové tyčinky). Nespracované alebo minimálne spracované potraviny ako jablká či losos majú nižší podiel sacharidov a tukov a málokedy obsahujú obe zložky súčasne.

Nepodceňujte faktor pohodlia

Pozor, závislými sa môžete stať aj od jedla, ktoré si doma sami vyrobíte. Môžu to byť napríklad domáce sušienky, ktoré obsahujú cukor aj maslo, teda sacharidy a tuky zároveň. To, čo si sami pripravíme, si podľa odborníkov aj viac vážime a prejedáme sa skôr dobrotami kúpenými v obchode, ktorých získanie nás nestojí toľko úsilia. „Nepodceňujte faktor pohodlia,“ varovala Gearhardtová. „Keby som si mala sama vyrábať čokoládu alebo pizzu, asi by som ich tak často nejedla,“ uzatvorila vedkyňa.

Vysokospracované potraviny chutia nášmu mozgu

Vysokospracované potraviny lahodia nášmu mozgu. Pri ich konzumácii sa totiž zvyšuje hladina dopamínu, jedného z hormónov šťastia.

Často si dobroty nezdravo spájame s odmenou a neraz si nimi vylaďujeme emočný stav. V skutočnosti si takto len škodíme a postupne sa stávame závislými. Keď potešenie pominie, chceme ďalšiu dávku, pričom naše telo celkom ignoruje pocit sýtosti.

Štúdia z Michiganu

O tom, že niektoré potraviny môžu skutočne spôsobovať závislosť od jedla, hovorí už dávnejšia štúdia odborníkov z Michiganskej univerzity.

V jej prvej časti vedci zaraďovali potraviny podľa stupnice návykovosti Yale Food Addiction Sale. V dotazníku k tejto stupnici zároveň zisťovali, v akej fáze závislosti od jedla sa človek nachádza, ale aj to, ako jedlo ovplyvňuje ich sociálny život a ako sa cítia, keď je pre nich určitý druh jedla nedostupný.

V druhej fáze výskumu skúmali 35 rôznych potravín a to, ktoré atribúty týchto potravín sa najviac podieľajú na návykovom stravovacom správaní. Zistili, že na takom stravovaní sa podieľajú najmä potraviny s vysokým obsahom nezdravých tukov, vysokou glykemickou záťažou a vysoko spracované potraviny.

Na ktoré potraviny si podľa vedcov treba dať pozor?

  • Čokoláda. Čokoládu zo stužených tukov a z cukru radšej vymeňte za vysokopercentnú kvalitnú čokoládu. Jej hutná a sýta chuť vám pohladí chuťové bunky rovnako ako tá presladená.
Ak sa chcete vyhnúť závislosti, nahraďte čokoládu plnú cukrov a tukov zdravšou alternatívou. Zdroj: iStockphoto.com

Ak sa chcete vyhnúť závislosti, nahraďte čokoládu plnú cukrov a tukov zdravšou alternatívou. Zdroj: iStockphoto.com

  • Zmrzlina. Chuť na zmrzlinu zaženiete ovocnou dreňou. Jednoducho rozmixujte obľúbené ovocie, zmes dajte do formičiek a nechajte zamraziť. Namiesto aditív si osladíte život prírodnou zmesou sacharidov.
  • Hranolčeky. Sú plné oleja a soli, základných ingrediencií na vznik závislosti. Skúste si ich upiecť v rúre bez oleja a okrem zemiakových vyskúšajte aj hranolčeky z inej pečenej zeleniny. Nahraďte časť soli korením.
  • Pizza. Ak sa jej nedokážete vzdať, vyskúšajte diétnejšiu alternatívu: cesto môže pozostávať napríklad z celozrnnej múky, karfiolu alebo cukety. Keď už si pizzu z času na čas dáte, počúvajte svoje telo a vnímajte pocit sýtosti.
  • Sušienky. Nech už si vyberiete ktorékoľvek, budú plné bieleho cukru, emulgátorov a nekvalitných surovín. Nahradiť ich môžete ovocnými a raw sušienkami či proteínovými tyčinkami.
  • Lupienky. Soľ spoločne s tukom nám prirodzene chutí. Okrem väčšej veľkosti oblečenia je však ich konzumácia často spojená so zvyšovaním hladiny cholesterolu. Ak potrebujete pri víne alebo televízii niečo zobkať, vyskúšajte orechy. Sú zdravšou alternatívou než čipsy smažené na prepálenom tuku.
  • Torta. Ak si chcete dať tortu, vyskúšajte ľahké varianty s ovocím alebo so želé a pri domácom pečení skúste obmedziť množstvo cukru.
  • Pukance. Dávno už nie sú len občerstvením v kine. Vďaka mikrovlnným rúram si ich vieme vyrobiť doma k seriálu, ponúknuť návšteve na pohostenie a deťom ako „zdravšiu“ alternatívu čipsov. Dávajte si však pozor na obsah soli a tukov. Vyhnite sa pukancom s farbivami a znížte skonzumované množstvo.
Aj cheesburger sa dá pripraviť zdravo. Zdroj: iStockphoto.com

Aj cheeseburger sa dá pripraviť zdravo. Zdroj: iStockphoto.com

  • Cheeseburger. Najproblematickejšie v tejto kategórii sú priemyselne spracované burgery z polotovarov a rýchle občerstvenie. Keď vás prepadne chuť, vymeňte bielu žemľu za celozrnnú, mäso si pripravte na dobre vetranom grile a obložte si ho množstvom zeleniny. Ťažký majonézový dip vymeňte za kyslú smotanu s lyofilizovanými bylinkami alebo za horčicu.
  • Koláčiky, šišky a ďalšie sladké pečivo zo zmrazených polotovarov. Všetky tieto pochúťky majú vysokú glykemickú záťaž, často obsahujú množstvo cukru a aditívnych látok, ako sú farbivá, emulgátory a stabilizátory. Nahradiť šišku či mafin k popoludňajšej káve môžete kvalitným sušeným ovocím bez pridaného cukru. No aj naň si dávajte pozor, obsahuje totiž pomerne veľa sacharidov.

Zdroje: The British Medical Journal, Plos One, ČT24, Svět plodů

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky