Hladovka má mnoho úžasných benefitov. Zhrnuli sme pre vás tie najzásadnejšie.
Po článku o detoxikácii od mikroplastov sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie i na dnes celkom populárnu očistu formou pôstu. S čiastočným pôstom sa napokon mnohým z nás spája aj Štedrý deň. Niekto obmedzí len mäso, iný hladuje do večera. Aký účinok má pôst na naše telo a ako z neho môžeme profitovať?
Pôst vo všeobecnosti prináša mnohé zdravotné výhody. Vďaka hladovke nielen schudnete, ale ustáli sa vám aj hladina cukru v krvi, výrazne sa zlepší zažívanie, utlmia sa zápaly v tele, zmenšia sa bolesti a posilní sa vaše srdce. A to nie je všetko. Pôst nás môže ochrániť aj pred rakovinou a pôsobí ako prevencia pred neurodegeneratívnymi poruchami.
Zlepšuje fungovanie mozgu, koncentráciu, pamäť a dokonca i kreativitu. Krátkodobý racionálny pôst pozitívne vplýva na mitochondrie, čistí pleť a zlepšuje akné. Organizmus sa vďaka nemu regeneruje a zvyšuje sa jeho imunita. A pre tých, ktorí sa nedokážu zbaviť nevhodných stravovacích návykov či závislosti od kávy či alkoholu, môže byť pôst riešením tiež.
Robí sa po celé stáročia
Hladovky vykonávali ľudia po celé stáročia, hrajú dôležitú úlohu v mnohých kultúrach a náboženstvách. Už pred viac ako 2500 rokmi sa v starovekom Egypte, Indii a Grécku realizovalo občasné hladovanie, ktorého cieľom bolo posilniť telo a predĺžiť si život. Množstvo písomných prameňov rôznych civilizácií po celom svete hovorí bez ohľadu na náboženstvo či kultúrne zázemie o pôste a dáva do pozornosti jeho početné výhody.
Ľudský organizmus nemá stále prijímať potravu
Ľudia, ktorí sa dožili vysokého veku, často zdôrazňujú práve nižší príjem potravy. Jedia dvakrát denne, nie 4- až 5-krát, ako dodnes odporúčajú mnohí dietológovia. Dlhovekosť pri zníženom príjme potravy vedci nakoniec preukázali už aj na laboratórnych myšiach a dnes sa objavujú štúdie, podľa ktorých na nízky kalorický príjem reagujú podobne i ľudia. Pre ľudský ani žiadny iný organizmus skrátka nie je prirodzené, aby prijímal potravu každé tri hodiny.
Hlavné benefity hladovky zhrnula len nedávno redaktorka Rachel Link vo svojom článku v magazíne Healthline zameranom na zdravie a výživu. Do pozornosti pritom dáva osem kľúčových oblastí. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, v čom všetkom nám môže byť pôst osožný.
Zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi
Štúdia na desiatich ľuďoch s cukrovkou 2. typu ukázala, že krátkodobý prerušovaný pôst môže výrazne znížiť hladinu cukru v krvi. Ďalší výskum hovorí, že prerušovaný pôst a pôst každý druhý deň je pri znižovaní inzulínovej rezistencie rovnako účinný ako obmedzenie príjmu kalórií.
Hladovka môže zvýšiť citlivosť vášho tela na inzulín, čo organizmu umožní efektívnejšie transportovať glukózu z krvného obehu do buniek.
Pôst takisto pomôže udržať stabilnú hladinu cukru v krvi (zabráni jej prudkým výkyvom i poklesu). Majte však na pamäti, že prerušovaná či striedavá hladovka inak vplýva na hladinu cukru v krvi u mužov a inak u žien. Staršia štúdia ukázala, že ženám poldenný pôst hladinu cukru v krvi znížil, zatiaľ čo u mužov na ňu nemal až taký vplyv.
Tlmí zápaly
Zatiaľ čo akútny zápal je bežným a dokonca žiadaným príznakom boja proti infekcii, chronický zápal sa môže z dlhodobého hľadiska veľmi negatívne podpísať na vašom zdraví, dokonca môže prispieť k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a reumatoidnej artritídy.
Autori niektorých štúdií zistili, že pôst potenciálne znižuje úroveň zápalu. Počas prerušovaného pôstu totiž podľa výskumov významne klesá hladina C-reaktívneho proteínu, ktorý je markerom zápalu v organizme.
Jeden z publikovaných odborných článkov hovorí, že rok prerušovaného hladovania nielenže zmierni samotný zápal, ale výrazne zníži aj niektoré rizikové faktory srdcových ochorení.
Výskum na zvieratách zasa potvrdil, že nízkokalorická diéta pripomínajúca pôst môže byť dokonca účinná aj pri liečbe sklerózy multiplex.
Zlepšuje zdravie srdca, krvný tlak, hladiny triglyceridov a cholesterolu
Ochorenia srdca predstavujú asi 31 a pol percenta všetkých úmrtí, a sú tak právom považované za hlavnú príčinu smrti na svete. Riziko kardiovaskulárnych ochorení výrazne znížite už akoukoľvek malou (pozitívnou) zmenou stravovania a životného štýlu. Ak však zaradíte do svojho života aj pôst, vaše srdce sa vám určite poďakuje.
Počas pôstu sa v organizme výrazne znižuje nielen hladina cukru, ale aj cholesterolu, čo pocítia najmä ľudia trpiaci obezitou. Zníži sa tiež krvný tlak a hladiny triglyceridov a celkového i LDL cholesterolu. Jedna zo starších štúdií spája tiež pôst s nižším rizikom vzniku koronárnych artérií, ischemickej choroby srdca a cukrovky, ktorá je jedným z hlavných rizikových faktorov vedúcich práve k vzniku srdcových ochorení.
Zabraňuje neurodegeneratívnym poruchám
Niekoľko štúdií (1, 2, 3) už potvrdilo, že pôst výrazne vplýva aj na zdravie mozgu, zdokonaľuje dokonca jeho štruktúru a akceleruje tvorbu nervových buniek, vďaka čomu sa nám zlepšujú kognitívne funkcie.
Pôst môže zmierniť zápal a pomôcť i pri prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Štúdie na zvieratách (1, 2) naznačujú, že pôst chráni mozog pred Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou a súčasne je efektívnym prostriedkom na zlepšenie týchto diagnóz. Na vyhodnotenie účinkov pôstu na mozgové funkcie u ľudí však bude ešte potrebný ďalší výskum.
Zrýchľuje metabolizmus a pomáha nám chudnúť
Mnoho ľudí s pôstom experimentuje práve z tohto dôvodu. Niektoré výskumy na zvieratách zistili, že krátkodobý pôst môže zrýchliť metabolizmus zvýšením hladín neurotransmiteru nerepinefrínu, vďaka čomu chudneme. Celodenný pôst môže podľa štúdie znížiť telesnú hmotnosť až o 9 percent a ak vydržíte nejesť striedavo každý druhý deň, môžete za 24 týždňov znížiť cholesterol v krvi o 20 percent a trigliceridy vám veľmi pravdepodobne klesnú o 17 až 50 percent. Iná štúdia naznačuje, že prerušovaný pôst je skutočne pri chudnutí efektívnejší než nepretržité obmedzenie kalórií. Jedným z mnohých jeho benefitov je, že vďaka nemu výrazne zhodíte tuk uložený na bruchu, čo je veľmi dobrá motivácia.
Zvyšuje sekréciu rastového hormónu
Rastový hormón (HGH) je životne dôležitý pre optimálny rast organizmu, funkčný metabolizmus a celkovú silu, podieľa sa na chudnutí a raste svalov. Niekoľko štúdií ukázalo, že už 24-hodinový pôst výrazne zvyšuje hladiny HGH. Ďalší malý výskum na deviatich ľuďoch po dvojdňovom pôste preukázal až päťnásobný nárast HGH. Ako sme spomínali už vyššie, pôst pomáha udržať počas dňa v tele stabilnú hladinu krvného cukru a inzulínu – a práve inzulín podľa niektorých štúdií štartuje aj sekréciu HGH.
S vysokou pravdepodobnosťou predlžuje život
Sľubné sú aj výsledky štúdií zameraných na potenciálny účinok pôstu na predĺženie života. V jednej z nich žili hladujúce potkany o 28 percent dlhšie a choroby sa im vyvinuli neskôr v porovnaní s potkanmi, ktoré mali neobmedzený prístup k potrave.
Podobné výsledky priniesli aj ďalšie výskumy. Obmedzujú sa však zatiaľ len na zvieratá.
Pomáha pri prevencii rakoviny a môže zvýšiť účinnosť chemoterapie
Dokazujú to výskumy na zvieratách a v skúmavkách. Staršia štúdia na potkanoch potvrdila, že striedavý pôst pomáha blokovať tvorbu nádorov. Ďalší výskum na zvieratách zasa naznačil, že pôst by mohol zvýšiť účinnosť chemoterapie a znížiť progresiu nádorov.
Bohužiaľ, doteraz boli realizované iba na zvieratách a izolovaných bunkách. Na to, aby sme zistili, ako môže pôst ovplyvniť vývoj a liečbu rakoviny u ľudí, budú ešte potrebné ďalšie štúdie.
Ako začať s pôstom
Existuje mnoho typov pôstu, takže si na svoje v tomto smere môže prísť naozaj každý. Najčastejšie druhy sú:
- pôst „na vode” – keď počas vopred stanoveného času pijete len vodu,
- pôst „na šťavách” – zahŕňa okrem pitia vody aj príjem zeleninovej a ovocnej šťavy,
- prerušovaný pôst – čiastočne alebo úplne obmedzujete príjem potravy niekoľko hodín až dní, v ďalších hodinách/dňoch je povolená normálna strava,
- čiastočný pôst – vylúčite na určité obdobie z jedálneho lístka potraviny a nápoje (živočíšne produkty, kávu, alkohol atď.), od ktorých sa chcete očistiť,
- obmedzenie kalórií – kalórie obmedzíte na určitý počet denne alebo týždenne.
Na začiatok odporúčajú odborníci skúsiť všetky typy pôstu, aby ste zistili, ktorý z nich vám najviac vyhovuje. Nenechajte sa odradiť počiatočnou únavou alebo bolesťou hlavy. Je to prirodzená reakcia tela, ktoré sa detoxikuje.
Keď vám je ťažko, myslite na to, že hlad a nepríjemné pocity postupne prejdú. Majte na pamäti, že v čase, keď nejete a nevykonávate žiadnu fyzickú aktivitu, prebieha vo vašom organizme nesmierne dôležitý proces regenerácie. Telo vtedy vykonáva veľké množstvo opravných činností. Podporte ho preto dostatkom tekutín a doprajte si odpočinok.
Nie je vhodný pre každého
Napriek tomu, že pôst preukázateľne lieči a zlepšuje mnohé funkcie organizmu, nie je vhodný pre každého. Mali by sa mu vyhnúť deti do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy a ľudia s infekčnými ochoreniami, cukrovkou, problémami s krvným tlakom a podváhou.
Pôst vám síce môže prospieť aj v prípade ťažších diagnóz, pokiaľ však máte vážnejšie zdravotné problémy, konzultujte pre istotu váš zámer so svojím lekárom.
Zdroje: Healthline, National Library of Medicine, Eduworld, Lepší Deň, Dr.Max