Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako sa detoxikovať od mikroplastov?

Andrea Fedorovičová

Mikroplasty sú dnes skutočne všade. Viete, ako sa od nich dá očistiť? Prinášame vám niekoľko užitočných tipov.

Plasty na tanieri namiesto jedla. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Hneď na začiatok vás sklameme. Mikroplasty sú totiž všade okolo nás i v nás a vedci zatiaľ nepoznajú spôsob, ako ich z tela úplne odfiltrovať. Plastový odpad sa biologicky nerozkladá, ale rozpadáva sa na menšie častice až do veľkosti nanometrov. Čiastočky tejto veľkosti sa nám dostávajú do čriev, lymfatických uzlín, žliaz, telesných orgánov či dokonca do tukových buniek, kde sa dokážu držať veľmi dlho a spôsobujú tam rôzne zápaly.

Plast je veľmi toxický a je dokázané, že spôsobuje mnoho vážnych zdravotných komplikácií: oslabuje imunitný systém a metabolizmus, negatívne vplýva na pokožku či hmotnosť a deformuje i správanie. Vzhľadom na to, že plasty vyplavujú endokrinné disruptory, dokážu výrazne narušiť i náš hormonálny systém a ovplyvniť plodnosť a potenciu.

Prílišné zanesenie mikroplastmi môže spôsobiť kardiovaskulárne či pľúcne ochorenia a v neposlednom rade privodiť rakovinu. Plasty kontaminujú naše telá a prostredie, ktoré nás obklopuje. Trpí nimi celý ekosystém, no nevyhneme sa im. Ako výstižne poznamenal chiropraktik Michael Edwards z Chun Chiropractic Clinic, aj keby ste chceli vyraziť na inú planétu, bude to práve plast, ktorý vás tam dostane.

Dodnes odborníci stále neprišli na to, ako mikroplasty z tela možno absolútne odstrániť, zvlášť keď sa nám do organizmu dennodenne infiltrujú. Poznáme však kroky na efektívne zníženie dennej spotreby plastov a oboznámime vás s potravinami a výživovými doplnkami, ktoré dokážu mikročastice vyplavovať z tela. Čítajte ďalej.

Ako sa môžete v čo najväčšej možnej miere vyhnúť mikroplastom?

  • Udržiavajte svoj dom čistý.
  • Filtrujte vodu z vodovodu.
  • Vyhýbajte sa umelým voňavkám.
  • Držte sa ďalej od teplých alebo horúcich plastov. Ak sa to dá, v ich blízkosti ani nedýchajte.
  • Vyhýbajte sa konzervovaným potravinám a ovociu či zelenine, ktorá je pestovaná vo veľkom (aj vo zvyškoch pesticídov a herbicídov sú totiž mikroplasty).
  • Varte si jedlá z celozrnných potravín (pokiaľ je to možné, cereálie nekupujte balené, ale naberte si ich do vlastných nádob).
  • Vyhnite sa konvenčným výrobkom určeným na osobnú hygienu či skrášlenie (mydlám, šampónom, kozmetike).
  • Prestaňte používať plastové slamky.
  • Používajte plátenné nákupné tašky a sieťované vrecká na jednotlivé produkty (odborníci majú totiž podozrenie, že aj mnohé papierové tašky obsahujú BPA a BPS rovnako ako účtenky, ktoré vám vydávajú v obchodoch pri nákupe).
  • Už žiadne žuvačky, tie sú totiž takisto vyrobené z plastu!
  • Vždy keď je to možné, uprednostnite sklenené fľaše namiesto plastových.
Žena kupujúca fľašu s mliekom v obchode. Zdroj: iStockphoto.com

Žena kupujúca fľašu s mliekom v obchode. Zdroj: iStockphoto.com

  • Nápoje pite z opätovne použiteľnej fľaše alebo hrnčeka.
  • Bojkotujte reštaurácie, v ktorých používajú polystyrénové obaly na potraviny.
  • Používajte zápalky alebo investujte do plniteľného kovového zapaľovača. Vyhnite sa jednorazovým zapaľovačom z plastu.
  • Jedzte nebalené čerstvé potraviny. Zamedzíte tak kontaktu s plastmi a nevytvoríte ďalší plastový odpad.
  • Nepoužívajte plastový riad, pre prípad potreby noste svoj.
  • Používajte látkové plienky namiesto jednorazových, ktoré sú extrémne toxické pre dieťa i životné prostredie.
  • Vyrobte si vlastné čistiace prostriedky.
  • Baľte si obed do sklenených nádob.
  • Namiesto jednorazovej žiletky používajte holiaci strojček s vymeniteľnými čepeľami.
  • Zlikvidujte všetky potenciálne nebezpečné predmety z plastov a nahraďte ich predmetmi z iných materiálov.
  • Vyhýbajte sa morským plodom.
  • Neužívajte lacné suplementy a dávajte si pozor na športové doplnky.
  • Vyhýbajte sa potvrdenkám o nákupe. Niektoré účtenky obsahujú 250- až 1 000-násobok BPA, ktoré je prítomné v plechovke či plastovom obale s jedlom. Ľahko sa prenášajú na kožu, z ktorej sa nedajú zmyť. Overte si, aké typy účteniek používajú obchodníci, u ktorých nakupujete.

Základom je zdravý črevný mikrobióm

Podľa Edwardsa sa správnou stravou a vhodnými doplnkami mikroplasty dokážu z tela vyplaviť aj do 24 hodín. V prvom rade dbajte o črevný mikrobióm. Aby ste sa dokázali efektívne detoxikovať, musia vám správne pracovať črevá. Nezdravé telo sa toxínov zbavuje pomalšie ako zdravé a silné – prítomnosť toxických látok v tele totiž znižuje jeho schopnosť vylučovať chemikálie (aj zvyšky plastov). Ak je váš mikrobióm zdravý, dokáže rozložiť toxíny na inertné látky.

Najdôležitejšie pravidlo

Majte na mysli jedno základné pravidlo: najprospešnejšie črevné baktérie obľubujú tie najzdravšie jedlá.

Mnohí ľudia, ktorí bežne jedia rafinované potraviny, trpia kandidou a presakujú im črevá. Keď konzumujete pesticídy, GMO, antibiotiká, alkohol a ďalšie toxické potraviny, váš prirodzený, zdravý mikrobióm to zabíja a, naopak, len tým živíte baktérie, ktorým chutia nezdravé potraviny, jednoduché cukry či oslabené bunky.

Jedzte veľa zeleniny

Fakty

• oranžová zelenina (mrkva, tekvica, sladké zemiaky) obsahuje karotenoidy,
• fialová zelenina vitamíny skupiny B a protirakovinové látky,
• zelená zelenina (vňate, šalát, špenát, mangold, rukola, valeriánka poľná) množstvo vlákniny, antioxidanty a zdraviu prospešné fytolátky; špargľa a špenát spomaľujú odbúravanie kolagénu, čiže aj tvorbu vrások a obsahujú veľa vitamínu E pre zdravú pokožku,
• červená zelenina má vysoký obsah vitamínu C.

Pre vylúčenie mikroplastov z tela je dôležité jesť veľa čerstvej, surovej zeleniny a ovocia. Samotné prípravky podporujúce detoxikáciu vám nepomôžu. Ak sa však stravujete zdravo, môžu výrazne urýchliť regeneračný proces.

Konzumujte predovšetkým množstvo šalátov. Šalát pozostávajúci z 15 druhov zeleniny a byliniek dôkladne vyživí črevný mikrobióm, z tela odstráni ťažké kovy a toxíny, ktoré majú tendenciu narúšať endokrinný systém, a ovplyvní štítnu žľazu, nadobličky aj pankreas.

Niektoré potraviny ako cesnak, petržlen či koriander tiež majú očistné vlastnosti, ale najúčinnejšie sú v kombinácii s ďalšími. Rozmanitosť je skrátka dobrá.

Jesť najrôznejšie druhy zeleniny odporúča niekdajší internista a dlhoročný odborník na tradičnú čínsku medicínu David Frej. Tie najprospešnejšie látky pre ľudské zdravie podľa neho obsahuje najmä zelenina a ovocie sýtych farieb.

Zeleninový šalát. Zdroj: iStockphoto.com

Zeleninový šalát. Zdroj: iStockphoto.com

Pozor, pred konzumáciou si zeleninu a ovocie nezabudnite poriadne umyť, zvlášť ak boli zabalené v plastových obaloch (takým sa ideálne rovno vyhýbajte).

Vhodné doplnky k strave

Doplnky k strave fungujú len do určitej miery a len na obmedzený čas. Ak sa však kombinujú so zdravou stravou, respektíve množstvom prijatej surovej zeleniny a ovocia z kvalitného zdroja, môžu pozitívny efekt znásobiť.

Dajte si probiotiká

Do svojho jedálneho lístka zaraďte probiotiká. Probiotiká vo všeobecnosti odbúravajú z tela endokrinné disruptory a ďalšie toxíny. Jogurt propagovaný celebritami v televízii vám nepomôže tak ako kimči, kyslá kapusta či kefír. Vhodný je aj chladený koncentrovaný probiotický doplnok. Pite kombuču. Bifidobacterium breve a Lactobacillus casei extrahujú BPA z krvi cicavcov a vylučujú ju črevami.

Užitočné aktívne uhlie

Aktívne uhlie obsahuje takzvané chelátory, čiže malé vysoko negatívne nabité molekuly, ktoré sa dokážu veľmi pevne naviazať na kladne nabité častice. Kladný náboj majú práve patogény a plasty.

Detoxikácia od mikroplastov aktívnym uhlím je efektívna, no má i jeden háčik. Popri ťažkých kovoch totiž na seba uhlie naviaže aj zdraviu prospešné makrominerály, ktoré potom vylúči z tela. Preto sa pri jeho užití odporúča dopĺňať minerály.

Ďalšie telu prospešné látky

Betonitový íl. Podobne ako aktívne uhlie aj betonitový íl nesie negatívny náboj. Na rozdiel od aktívneho uhlia však telu popri tom, ako z neho vysáva toxíny, poskytuje i minerály a ďalšie živiny a pomáha opravovať črevný trakt.

Kremelina. Absorbuje a odstraňuje pesticídy, ťažké kovy i pozostatky liečiv. Čistí steny čriev od hlienu a v ňom usadené plesne. Zaisťuje pravidelné pohyby čriev a chráni ich pred vznikom polypov či vredov. Umožňuje lepšie vstrebávanie živín do organizmu, stimuluje metabolizmus a pomáha tak redukovať nadbytočnú váhu. V neposlednom rade znižuje cholesterol a krvný tlak.

Chlorela. Obsahuje množstvo chlorofylu a vlákniny, vďaka čomu je silne detoxikačná. Dokáže rýchlo odstrániť z tela ťažké kovy i toxíny ako dioxín a ďalšie. Podľa Edwardsa je takmer isté, že chlorela rovnako ako spirulina pomáha vytiahnuť z organizmu BPA a ďalšie zvyšky plastov. Je dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov skupiny B, železa, horčíka, betakaroténu a mnohých fytochemikálií.

Zelený prášok. Zdroj: iStockphoto.com

Zelený prášok. Zdroj: iStockphoto.com

Fytochemikálie druhu Chlorella pyrenoidosa podporujú komplexnú sieť enzymatických reakcií a štartujú detoxikáciu organizmu.

Okrem toho chlorela vo všeobecnosti stimuluje rast priateľských baktérií, jej bunkové steny absorbujú toxické zlúčeniny v črevách, obnovujú optimálne gastrointestinálne pH a podporujú peristaltiku.

Spirulina. Riasa modrozelenej farby, ktorá má s chlorelou veľa spoločného. Zelený odtieň chlorely dokazuje, že je bohatšia na chlorofyl a podľa Edwardsa má aj silnejšie detoxikačné účinky, no spirulina má zasa výnimočné protizápalové účinky a je bohatším zdrojom bielkovín, železa, vitamínov skupiny B, vápnika, draslíka, zinku a mnohých mikrominerálov.

Enzýmy. Metabolické enzýmy rozkladajú cudzie proteíny, fibrín a ďalšie toxíny a čistia krv od nečistôt. Prebiotiká spolu s enzýmami dokážu v čreve rozložiť takmer všetko, čo tam nepatrí.

Nápomocný pri detoxikácii od mikroplastov môže byť podľa Edwardsa aj diindolylmetán alebo DIM, prírodný metabolit zlúčenín vyskytujúcich sa v kapustovitej zelenine, ako je brokolica, ružičkový kel a kapusta či D-glukarát vápenatý – vápenatá soľ, ktorá sa vyrába z vápnika a kyseliny glukagovej. Kyselina glukagová je zasa zlúčenina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v jablkách, brokolici, grapefruite či pomaranči.

Zdroje: chunchiro, Nature, Food Packaging Forum, Environmental Health News, kremelina, Frej, D.: Stravou proti zánětu. Eminent, 2017.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky