Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Poruchy spánku po covide pretrvávajú mesiace i roky, niekomu sa už nevráti čuch ani chuť

Andrea Fedorovičová

Ukázal to aktuálny výskum vedcov z Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ) v Českej republike.

Mnoho ľudí trpí po prekonaní COVID-19 insomnoiu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Poruchy spánku po covide pretrvávajú mesiace i roky. Ukázal to nový výskum vedcov z Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ) v Českej republike.

Výsledky rozsiahleho bádania ukázali, že v prípade viac než 30 percent respondentov sa po vyliečení covidu objavili živé sny a nočnými morami trpí vyše 17 percent účastníkov výskumu. Najčastejším problémom je však podľa hovorcu NUDZ Jana Červenku samotná nespavosť. Tento problém udáva až 60 percent opýtaných bez ohľadu na to, nakoľko akútny mali priebeh ochorenia. „Môže sa prejaviť problematickým zaspávaním, narušenou kontinuitou spánku alebo prebúdzaním sa v skorých ranných hodinách,“ uviedla lekárka Tereza Dvořáková.

Abnormálne správanie v spánku

Vedci z NUDZ sa zamerali aj na takzvané parasomnie, čo je skupina ochorení, prejavujúca sa abnormálnym správaním a prežitkami v spánku. „V súvislosti s prekonanou koronavírusovou infekciou sa môžu objaviť nielen námesačnosť a nočné mory, ale aj prejavy poruchy správania vo fáze REM. Pacienti vtedy počas noci predvádzajú svoje sny. Môžu kričať, gestikulovať alebo kopať nohami, pričom môžu dokonca spadnúť z postele,“ opisuje Dvořáková.

Na problém ich zvyčajne upozorní partner alebo si to uvedomia sami, keď počas noci zhodia predmety z nočného stolíka alebo sa zrania. V niektorých prípadoch môže podľa Dvořákovej ísť o prvú známku závažnejšieho neurologického ochorenia. Pokiaľ by ste mali podobný problém, nechajte sa pre istotu vyšetriť v spánkovom laboratóriu.

Dosiaľ nie je známe, ako presne poruchy spánku súvisia s ochorením COVID-19. Niektoré hypotézy ukazujú na možné poškodenie nervovej sústavy buď priamym pôsobením vírusu, alebo sekundárne v dôsledku imunitnej reakcie tela. V tejto chvíli je však už zjavná skutočnosť, že uvedené komplikácie môžu mať z dlhodobého hľadiska veľmi výrazný vplyv na celkovú kvalitu života a psychickú i fyzickú výkonnosť.

Čo robiť, ak máte tento problém?

Prvým krokom k riešeniu porúch spánku je však pravidelný režim a dôsledné dodržiavanie pravidiel spánkovej hygieny vrátane zaistenia vhodného prostredia na spánok a obmedzenie kofeínu, alkoholu a nikotínu v podvečerných a večerných hodinách.

Ak problémy aj po úprave životosprávy pretrvávajú, obráťte sa na lekára. Niekedy dokáže problém vyriešiť už praktický lekár, prípadne vás odkáže na odborníka. Súčasťou úspešnej liečby býva často i psychoterapia zameraná priamo na spánok.

Päť percent ľudí skončí bez čuchu a chuti

V prípade približne piatich percent ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, sa vyvinuli aj dlhodobé problémy s čuchom alebo chuťou. Vyplýva to z najnovšej štúdie, publikovanej v britskom odbornom časopise The British Medical Journal (BMJ).

Strata čuchu alebo chuti či oboch súčasne sa stala jedným z charakteristických príznakov nákazy koronavírusom už začiatkom pandémie. Dosiaľ však nebolo známe, ako často sa tento príznak objavuje a ako dlho pretrváva. S cieľom získať odpovede na tieto otázky tak vykonala trojica talianskych vedcov analýzu 18 už ukončených štúdií, ktoré zahŕňali spolu 3700 pacientov.

Stratou čuchu a chuti po prekonaní koronavírusu viac trpia ženy. Zdroj: iStockphoto.com

Stratou čuchu a chuti po prekonaní koronavírusu trpia viac ženy. Zdroj: iStockphoto.com

Výsledky, publikované v BMJ, hovoria za všetko. I šesť mesiacov po vyliečení sa môže u osôb, ktoré hlásili počiatočné zmeny čuchu alebo chuti po prekonaní covidu, pretrvávať dysfunkcia týchto dvoch zmyslov.

Čuch stratilo priemerne 5,6 percenta pacientov a chuť 4,4 percenta. Nie je však jasné, či tieto údaje platia pre ľudí, ktorí sa z ochorenia zotavili úplne alebo len čiastočne.
Podľa vedcov by sa tieto zmysly mali u väčšiny pacientov obnoviť už počas prvých troch mesiacov od nákazy koronavírusom. V prípade veľkej skupiny pacientov sa však môže vyvinúť aj dlhotrvajúca porucha zmyslov, ktorá si vyžaduje včasné rozpoznanie a personalizovanú liečbu.

Skryté bremeno, ktoré si postihnutí nesú

Odborníci súčasne upozorňujú na skryté bremeno, ktoré si so sebou ľudia postihnutí dlhotrvajúcimi príznakmi nesú. Takíto pacienti si dokonca často myslia, že sa im ani neoplatí kontaktovať svojho lekára. Domnievajú sa totiž, že sa s tým už nedá nič robiť.

Častejšie zároveň podľa štúdií stratou zmyslov trpia ženy ako muži. Zatiaľ nie je jasné, čo tento rozdiel spôsobuje, no vedci naznačili, že ženy majú zvyčajne chuť a čuch lepšie vyvinuté, takže ich stratu pociťujú vo väčšej miere a reagujú na ňu citlivejšie.

Zdroje: České noviny, BMJ, Pravda

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky