Pandémia spôsobila, že minulý rok bolo na cestách výrazne menej áut. Znamená to, že bolo aj menej dopravných nehôd, menej alkoholu za volantom a menej úmrtí?
Odpoveď na otázku v perexe je záporná. Znížila sa síce mobilita a najazdené kilometre, no zvýšila sa šanca, že nehody skončia fatálne. Dáva vám to zmysel?
Tieto čísla pozorujeme v mnohých krajinách sveta. Napríklad v Massachusetts kleslo množstvo dopravných nehôd o 73 percent, zatiaľ čo fatálne dopravné nehody klesli „len” o 38 percent. Podobný scenár bol pozorovaný aj vo Veľkej Británii a taktiež na Slovensku.
Ako to viem?
Na stránke ministerstva vnútra nájdete dokument Vyhodnotenie dopravno-bezpečnostnej situácie za 12 mesiacov 2020.
Podľa štatistiky došlo v roku 2019 k 13 741 nehodám. Minulý rok to bolo 11 875. To je 13,6-percentný pokles, ktorý pravdepodobne odzrkadľuje zníženú mobilitu.
Dalo by sa predpokladať, že o podobné číslo klesne aj počet fatálnych dopravných nehôd – teda takých, ktoré skončia úmrtím.
Keď sa však pozrieme na údaje usmrtení spôsobených v dôsledku dopravnej nehody, vidíme zníženie, no z 245 obetí na 224. To je pokles len o 8,5 percenta.
Dôvod?
Dáta zo sveta naznačujú, že vodiči majú tendenciu jazdiť rýchlejšie, pretože kvôli lockdownu sú prázdnejšie cesty. A ruku na srdce. Kto nemá chuť jazdiť rýchlejšie, keď sú cesty prázdne? Asi je to neprekvapivé, no čím rýchlejšie ide vozidlo, tým je pravdepodobnejšie, že niekto v prípade dopravnej nehody zomrie.
Zo zverejnených štatistík ma zarazili ešte 2 veci.
Alkohol za volantom je zjavne imúnny voči pandémii. Kým v roku 2019 došlo k 1577 nehodám zapríčinených alkoholom, tak v roku 2020 to bolo 1551. To je pokles o 1 percento.
V kontexte dopravných nehôd sú rizikovejšie skupiny práve ľudia, ktorí do práce dochádzať musia a nemôžu robiť z domu. Vo všeobecnosti je to skupina ľudí, ktorí zarábajú menej. Paradoxne si to tak opäť môže odniesť zraniteľnejšia časť populácie.
Všetky uvedené nehody sú odvrátiteľné úmrtia, ktorým sa dá prechádzať, preto jazdite pomaly a zachráňte si život!
Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.
O podcaste
Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.
O autorovi
PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.
Zdroje použité v aktuálnej epizóde
https://www.sciencemag.org/news/2016/01/more-details-emerge-fateful-french-drug-trial