Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci našli priamu súvislosť medzi vlákninou a prevenciou rakoviny

VEDA NA DOSAH

Vedci zistili, že príjem vlákniny ovplyvňuje expresiu génov. Niektoré z týchto zmien v génovej expresii vykazujú protirakovinové vlastnosti.

Sila ovocia a zeleniny. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Sebastian Gorczowski

Sila ovocia a zeleniny. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Sebastian Gorczowski

Vláknina je kľúčovou zložkou zdravej výživy, napriek tomu jej mnoho ľudí konzumuje menej, ako je odporúčané denné množstvo. Nový výskum Stanford Medicine však môže poskytnúť presvedčivý dôvod na zvýšenie príjmu potravín bohatých na vlákninu, ako sú fazuľa, orechy, zelenina či avokádo.

Tzv. kanadský zdravý tanier predstavuje model toho, ako by sa mal bežný človek optimálne stravovať. Podľa neho by až polovicu nášho jedálneho lístka mala tvoriť zelenina a ovocie. Štvrtina taniera by mala patriť obilninám alebo celozrnným obilninám. Posledná štvrtina by mala obsahovať bielkovinovú zložku, ktorá môže pozostávať zo strukovín, semiačok, z orechov, mäsa či nízkotučných mliečnych produktov.

„Spomedzi bielkovinových potravín konzumujte častejšie tie rastlinné,“ uvádza v sprievodných odporúčaniach kanadský sprievodca potravín pod záštitou vlády.

Epigenetické zmeny v špecifických génoch

Štúdia, nedávno publikovaná v Nature Metabolism, odhaľuje priame epigenetické účinky dvoch bežných vedľajších produktov vytvorených počas trávenia vlákniny. Je pozoruhodné, že niektoré z týchto zmien v génovej expresii vykazujú protirakovinové vlastnosti.

Keď jeme vlákninu, črevný mikrobióm produkuje mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Tieto zlúčeniny sú pre nás viac než len zdrojom energie a už dlho sa predpokladalo, že nepriamo ovplyvňujú funkciu génov.

Vedci sledovali, ako propionát a butyrát, dve najbežnejšie mastné kyseliny s krátkym reťazcom v našom čreve, zmenili génovú expresiu v zdravých ľudských bunkách, v liečených a neliečených bunkách rakoviny hrubého čreva a v črevách myší. Zistili priame epigenetické zmeny v špecifických génoch, ktoré regulujú bunkovú proliferáciu a diferenciáciu, spolu s apoptózou alebo vopred naprogramovanými procesmi bunkovej smrti – všetky sú dôležité pre narušenie alebo kontrolu nekontrolovaného rastu buniek, ktorý je základom rakoviny.

Zdravý tanier. Zdroj: Zdroj: iStockphotos.com. Autor: jenifoto

Zdravý tanier. Zdroj: Zdroj: iStockphotos.com. Autor: jenifoto

Priama súvislosť medzi vlákninou a prevenciou rakoviny

„Našli sme priamu súvislosť medzi konzumáciou vlákniny a moduláciou génovej funkcie, ktorá má protirakovinové účinky. Myslíme si, že je to pravdepodobne globálny mechanizmus, pretože mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré sú výsledkom trávenia vlákniny, môžu cestovať po celom tele,“ vysvetlil Michael Snyder, PhD., profesor genetiky zo Stanfordskej univerzity.

„Vo všeobecnosti platí, že strava ľudí je veľmi chudobná na vlákninu, čo znamená, že ich mikrobióm nie je správne vyživovaný a nemôže produkovať toľko mastných kyselín s krátkym reťazcom, koľko by mal. Nášmu zdraviu to neprospieva.“

Vzhľadom na znepokojujúcu mieru rakoviny hrubého čreva u mladších dospelých by mohli zistenia štúdie tiež podnietiť diskusiu o možných synergických účinkoch stravy a liečby rakoviny a výskum v tejto oblasti.

„Identifikáciou génových cieľov týchto dôležitých molekúl môžeme pochopiť, ako prejavuje vláknina svoje priaznivé účinky a čo sa počas rakoviny pokazí,“ dodal Snyder.

Zdroj: Sci Tech Daily, Canada´s food guide, Nature Metabolism

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup