Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Je kolagén zázračným doplnkom výživy?

Marek Kajan

Proteín dodáva koži elasticitu a silu. Môžu teda kozmetické prípravky, ktoré obsahujú kolagén, spomaliť starnutie?

Portrét ženy, ukážka starnutia. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Máloktorá látka sa v súčasnosti teší takej popularite ako kolagén. V posledných rokoch sa využíva hlavne v kozmetickom a skrášľovacom priemysle.

Zároveň je kolagén najčastejšie sa vyskytujúcim proteínom v našom tele.

Je dôležitou súčasťou spojivového tkaniva, drží orgány pohromade a nachádza sa v kostiach, zuboch, koži a vo svaloch.

Kolagén v ľudskom tele

Kolagén je veľmi významný proteín, ktorý si ľudské telo dokáže vyrobiť. Ak by ho však chcel človek prijať z potravy, nebolo by to ľahké.

Prvým problémom je to, že kolagén je veľmi veľká molekula, ktorú tráviaci trakt nedokáže vstrebať. Črevá obsahujú špecifické enzýmy, ktorých úlohou je postrihať veľké molekuly na menšie časti, aby ich telo mohlo prijať.

Je preto namieste otázka, či kolagén, ktorý je súčasťou výživových doplnkov, dokáže organizmus vstrebať.

Pre tento prípad vytvorili vedci takzvaný hydrolyzovaný kolagén. Je to kolagén, ktorý je „rozbitý” na jednotlivé aminokyseliny.

Z pôvodného veľkého proteínu teda telo vstrebáva iba jednotlivé aminokyseliny. Avšak tu sa dostávame k druhému problému. Ľudské telo totižto nevie, že pôvodne išlo o kolagén. S prijatými aminokyselinami si môže robiť, čo chce. Napríklad ak má kolagénu dostatok, môže ich použiť na tvorbu iného proteínu.

Molekula kolagénu. Zdroj: iStockphoto.com

Molekula kolagénu. Zdroj: iStockphoto.com

Je to podobné, ako keď vám dá babka na narodeniny 20 eur, aby ste si kúpili školské potreby. Vy ich už ale máte, a tak si kúpite tričko. Rovnako ak má telo dostatok kolagénu, jednotlivé aminokyseliny využije podľa potreby a váš pôvodný úmysel odignoruje.

Dôležité je, že ak bude človek jesť vyváženú stravu a prijímať dostatočné množstvo aminokyselín z potravy, telo si bude samo vytvárať také množstvo kolagénu, aké potrebuje.

Ak do vyváženej stravy pridá kolagén navyše, telo tieto aminokyseliny pravdepodobne nevyužije na tvorbu extra kolagénu.

Zvýšený príjem kolagénu sa preto nemusí nevyhnutne prejaviť zvýšeným množstvom kolagénu v pokožke. Aktuálne teda nemôžeme povedať, že užívanie doplnkov kolagénu je lepšie ako adekvátny príjem proteínov z potravy.

Kolagén a skrášľovací priemysel

Ak si odmyslíme vodu, kolagén tvorí približne 75 percent váhy kože. Je zodpovedný za jej elasticitu a silu.

Nedostatok kolagénu je spájaný so starnutím a vedie k tvorbe vrások. Je preto logické, že sa propaguje práve v skrášľovacom priemysle.

Existuje niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že tento proteín môže pomôcť zredukovať vrásky, zlepšiť hydratáciu a elasticitu či zvýšiť hladinu kolagénu v pokožke. Problém týchto štúdií však spočíva v tom, že majú veľmi málo účastníkov nepoužívajú kontrolnú skupinu a informácie z nich nie sú postačujúce na vyvodenie jednoznačných záverov.

Aj preto Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) rozhodol, že neexistujú dostatočné dôkazy na tvrdenie, že doplnky obsahujúce hydrolyzovaný kolagén alebo kolagénové peptidy zlepšujú zdravie pokožky.

Ktorá cesta je tá správna? 

Vyzerať mlado je naším cieľom od nepamäti a nie je na tom nič zlé. Rovnako ako nie je nič zlé na tom venovať pozornosť svojej pleti či výzoru.

Skratky však často nie sú tou správnou cestou. Možno kolagén v tomto smere prinesie revolúciu, no zatiaľ na to jednoducho nemáme presvedčivé dôkazy.

Medzi vedecky overené spôsoby, ako vyzerať mladšie, patrí napríklad denné používanie opaľovacieho krému, konzumácia vyváženej stravy či vyhýbanie sa fajčeniu.

Pozor!

Mnoho influencerov má v dnešnej dobe vlastné značky kolagénu alebo propagujú vlastné značky. Tieto produkty majú jednu spoločnú vlastnosť – nie sú liekmi, teda neslúžia na liečbu. V ich prípade je preto nielen zavádzajúce a klamlivé, ale zároveň aj zakázané uvádzať akékoľvek informácie o prevencii, liečbe a hojení.

Ide o výživové doplnky, čiže potraviny na doplnenie prirodzenej stravy.

Zdroje

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2013.3257

https://thefoodmedic.co.uk/2020/04/are-collagen-supplements-worth-the-hype/

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2013.3257

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/nbu.12304

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky