Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Mala by marihuana zostať nelegálna?

Marek Kajan

Nedávno udelené tresty za držanie marihuany opäť otvorili tému jej legalizácie či dekriminalizácie, a preto sa na relevantné vedecké fakty pozrieme Očami farmácie. 

Titulný obrázok Očami farmácie

Marihuana je na Slovensku zakázaná legislatívne, no na nelegálnom trhu má stále svoje miesto. Podľa prieskumov sa s ňou do kontaktu dostane takmer 20 % mladých.

Viete, aké zložky marihuana obsahuje a aký je ich účinok? Prečo sú klasifikované ako omamné a psychotropné látky? Odpoveď vás možno prekvapí.

Pri debate o drogách sa stretávame s množstvom validných argumentov. Je marihuana bezpečnejšia ako alkohol či cigarety? Ak áno, prečo je teda nelegálna? Viedla by legalizácia k zvýšenej spotrebe alebo by, naopak, dokázala niektoré aktuálne problémy minimalizovať?

Viac si o marihuane môžete vypočuť v najnovšom diele podcastu Očami farmácie, v ktorom sa pozrieme na relevantné fakty, ktoré zvyknú byť pri tejto téme často odignorované.

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

Rekreačná vs. legálna marihuana a jej účinok

THC vs CBD

Americký spôsob

Portugalský spôsob

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky