Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Fungovalo za socializmu zdravotníctvo lepšie ako dnes?

Marek Kajan

17. Novembra 2020 sme si pripomenuli 31.výročie Nežnej revolúcie. Dňa, po ktorom nasledoval pád komunistického režimu v Československu.

Titulný obrázok Očami farmácie

Zdroj: Očami farmácie

Podľa prieskumu agentúry FOCUS z roku 2018 si viac ako 50% Sloveniek a Slovákov myslí, že zdravotníctvo bolo za socializmu lepšie. Konkrétne si myslia, že ľudia sa dožívali vyššieho veku, menej ľudí zomieralo predčasne a že zdravotníctvo fungovalo lepšie ako dnes.

V tejto epizóde sa pozrieme na objektívne údaje socialistického zdravotníctva. Povieme si, ako sa vyvíjala stredná dĺžka života, ako komunistický režim reagoval na civilizačné ochorenia a čo bola najväčšia slabosť socializmu v kontexte zdravotnej starostlivosti.

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

Hlavným zdrojom pri tvorbe podcastu bola skvelá publikácia s názvom SOCIALIZMUS: REALITA NAMIESTO MÝTOV, ktorá skvelým a pútavým spôsobom popisuje socializmus a svoje tvrdenia opiera o jasné a zrozumiteľné dáta.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky